The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

duhppet: Verb (V)

duhppet V Inf duhppet
duhppet V Ind Prs Sg1 duhppen
duhppet V Ind Prs Sg2 duhppet
duhppet V Ind Prs Sg3 duhppe
duhppet V Ind Prs Du1 duhppejetne
duhppet V Ind Prs Du2 duhppebeahtti
duhppet V Ind Prs Du3 duhppeba
duhppet V Ind Prs Pl1 duhppet
duhppet V Ind Prs Pl2 duhppebehtet
duhppet V Ind Prs Pl3 duhppejit
duhppet V Ind Prs ConNeg duhppe
duhppet V Ind Prt Sg1 duhppejin duhppejedjen
duhppet V Ind Prt Sg2 duhppejit duhppejedjet
duhppet V Ind Prt Sg3 duhppii
duhppet V Ind Prt Du1 duhppiime
duhppet V Ind Prt Du2 duhppiide
duhppet V Ind Prt Du3 duhppiiga
duhppet V Ind Prt Pl1 duhppiimet
duhppet V Ind Prt Pl2 duhppiidet
duhppet V Ind Prt Pl3 duhppeje duhppejedje
duhppet V Ind Prt ConNeg duhppen
duhppet V Cond Prs Sg1 duhppešin duhppešedjen duhppelin duhppeledjen
duhppet V Cond Prs Sg2 duhppešit duhppešedjet duhppelit duhppeledjet
duhppet V Cond Prs Sg3 duhppešii duhppelii
duhppet V Cond Prs Du1 duhppešeimme duhppeleimme
duhppet V Cond Prs Du2 duhppešeidde duhppeleidde
duhppet V Cond Prs Du3 duhppešeigga duhppeleigga
duhppet V Cond Prs Pl1 duhppešeimmet duhppeleimmet
duhppet V Cond Prs Pl2 duhppešeiddet duhppeleiddet
duhppet V Cond Prs Pl3 duhppeše duhppešedje duhppele duhppeledje
duhppet V Cond Prs ConNeg duhppeše duhppele
duhppet V Imprt Sg1 duhppejehkon
duhppet V Imprt Sg2 duhppe
duhppet V Imprt Sg3 duhppejus duhppejehkos
duhppet V Imprt Du1 duhppejeadnu duhppejeahkku
duhppet V Imprt Du2 duhppejeahkki
duhppet V Imprt Du3 duhppejehkoska
duhppet V Imprt Pl1 duhppejehkot duhppejednot duhppejeatnot duhppejeahkkot
duhppet V Imprt Pl2 duhppejehket
duhppet V Imprt Pl3 duhppejehkoset
duhppet V Imprt ConNeg duhppe
duhppet V Pot Prs Sg1 duhppežan
duhppet V Pot Prs Sg2 duhppežat
duhppet V Pot Prs Sg3 duhppeš duhppeža
duhppet V Pot Prs Du1 duhppežetne
duhppet V Pot Prs Du2 duhppežeahppi
duhppet V Pot Prs Du3 duhppežeaba
duhppet V Pot Prs Pl1 duhppežit duhppežat
duhppet V Pot Prs Pl2 duhppežehpet
duhppet V Pot Prs Pl3 duhppežit
duhppet V Pot Prs ConNeg duhppeš
duhppet V PrfPrc duhppen
duhppet V PrsPrc duhppejeaddji
duhppet V Sup duhppežit
duhppet V VAbess duhppekeahttá duhppekeahttájin duhppehaga
duhppet V Ger duhppedin duhppediin duhppedettiin
duhppet V Ger PxSg1 duhppedettiinan
duhppet V Ger PxSg2 duhppedettiinat
duhppet V Ger PxSg3 duhppedettiinis
duhppet V Ger PxDu1 duhppedettiineame
duhppet V Ger PxDu2 duhppedettiineatte
duhppet V Ger PxDu3 duhppedettiineaskka
duhppet V Ger PxPl1 duhppedettiineamet
duhppet V Ger PxPl2 duhppedettiineattet
duhppet V Ger PxPl3 duhppedettiineaset
duhppet V Actio Nom duhppen
duhppet V Actio Gen duhppen
duhppet V Actio Loc duhppemis
duhppet V Actio Ess duhppemin duhppemen duhppeme
duhppet V Actio Com duhppemiin



Morphological tags