The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

dubmet: Verb (V)

dubmet V Inf dubmet
dubmet V Ind Prs Sg1 dubmen
dubmet V Ind Prs Sg2 dubmet
dubmet V Ind Prs Sg3 dubme
dubmet V Ind Prs Du1 dubmejetne
dubmet V Ind Prs Du2 dubmebeahtti
dubmet V Ind Prs Du3 dubmeba
dubmet V Ind Prs Pl1 dubmet
dubmet V Ind Prs Pl2 dubmebehtet
dubmet V Ind Prs Pl3 dubmejit
dubmet V Ind Prs ConNeg dubme
dubmet V Ind Prt Sg1 dubmejin dubmejedjen
dubmet V Ind Prt Sg2 dubmejit dubmejedjet
dubmet V Ind Prt Sg3 dubmii
dubmet V Ind Prt Du1 dubmiime
dubmet V Ind Prt Du2 dubmiide
dubmet V Ind Prt Du3 dubmiiga
dubmet V Ind Prt Pl1 dubmiimet
dubmet V Ind Prt Pl2 dubmiidet
dubmet V Ind Prt Pl3 dubmeje dubmejedje
dubmet V Ind Prt ConNeg dubmen
dubmet V Cond Prs Sg1 dubmešin dubmešedjen dubmelin dubmeledjen
dubmet V Cond Prs Sg2 dubmešit dubmešedjet dubmelit dubmeledjet
dubmet V Cond Prs Sg3 dubmešii dubmelii
dubmet V Cond Prs Du1 dubmešeimme dubmeleimme
dubmet V Cond Prs Du2 dubmešeidde dubmeleidde
dubmet V Cond Prs Du3 dubmešeigga dubmeleigga
dubmet V Cond Prs Pl1 dubmešeimmet dubmeleimmet
dubmet V Cond Prs Pl2 dubmešeiddet dubmeleiddet
dubmet V Cond Prs Pl3 dubmeše dubmešedje dubmele dubmeledje
dubmet V Cond Prs ConNeg dubmeše dubmele
dubmet V Imprt Sg1 dubmejehkon
dubmet V Imprt Sg2 dubme
dubmet V Imprt Sg3 dubmejus dubmejehkos
dubmet V Imprt Du1 dubmejeadnu dubmejeahkku
dubmet V Imprt Du2 dubmejeahkki
dubmet V Imprt Du3 dubmejehkoska
dubmet V Imprt Pl1 dubmejehkot dubmejednot dubmejeatnot dubmejeahkkot
dubmet V Imprt Pl2 dubmejehket
dubmet V Imprt Pl3 dubmejehkoset
dubmet V Imprt ConNeg dubme
dubmet V Pot Prs Sg1 dubmežan
dubmet V Pot Prs Sg2 dubmežat
dubmet V Pot Prs Sg3 dubmeš dubmeža
dubmet V Pot Prs Du1 dubmežetne
dubmet V Pot Prs Du2 dubmežeahppi
dubmet V Pot Prs Du3 dubmežeaba
dubmet V Pot Prs Pl1 dubmežit dubmežat
dubmet V Pot Prs Pl2 dubmežehpet
dubmet V Pot Prs Pl3 dubmežit
dubmet V Pot Prs ConNeg dubmeš
dubmet V PrfPrc dubmen
dubmet V PrsPrc dubmejeaddji
dubmet V Sup dubmežit
dubmet V VAbess dubmekeahttá dubmekeahttájin dubmehaga
dubmet V Ger dubmedin dubmediin dubmedettiin
dubmet V Ger PxSg1 dubmedettiinan
dubmet V Ger PxSg2 dubmedettiinat
dubmet V Ger PxSg3 dubmedettiinis
dubmet V Ger PxDu1 dubmedettiineame
dubmet V Ger PxDu2 dubmedettiineatte
dubmet V Ger PxDu3 dubmedettiineaskka
dubmet V Ger PxPl1 dubmedettiineamet
dubmet V Ger PxPl2 dubmedettiineattet
dubmet V Ger PxPl3 dubmedettiineaset
dubmet V Actio Nom dubmen
dubmet V Actio Gen dubmen
dubmet V Actio Loc dubmemis
dubmet V Actio Ess dubmemin dubmemen dubmeme
dubmet V Actio Com dubmemiin



Morphological tags