The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

doppidit: Verb (V)

doppidit V Inf doppidit
doppidit V Ind Prs Sg1 doppidan
doppidit V Ind Prs Sg2 doppidat
doppidit V Ind Prs Sg3 doppida
doppidit V Ind Prs Du1 doppidetne
doppidit V Ind Prs Du2 doppideahppi
doppidit V Ind Prs Du3 doppideaba
doppidit V Ind Prs Pl1 doppidit doppidat
doppidit V Ind Prs Pl2 doppidehpet
doppidit V Ind Prs Pl3 doppidit
doppidit V Ind Prs ConNeg doppit
doppidit V Ind Prt Sg1 doppidin doppidedjen
doppidit V Ind Prt Sg2 doppidit doppidedjet
doppidit V Ind Prt Sg3 doppidii
doppidit V Ind Prt Du1 doppideimme
doppidit V Ind Prt Du2 doppideidde
doppidit V Ind Prt Du3 doppideigga
doppidit V Ind Prt Pl1 doppideimmet
doppidit V Ind Prt Pl2 doppideiddet
doppidit V Ind Prt Pl3 doppide doppidedje
doppidit V Ind Prt ConNeg doppidan
doppidit V Cond Prs Sg1 doppidivččen
doppidit V Cond Prs Sg2 doppidivččet
doppidit V Cond Prs Sg3 doppidivččii
doppidit V Cond Prs Du1 doppidivččiime
doppidit V Cond Prs Du2 doppidivččiide
doppidit V Cond Prs Du3 doppidivččiiga
doppidit V Cond Prs Pl1 doppidivččiimet
doppidit V Cond Prs Pl2 doppidivččiidet
doppidit V Cond Prs Pl3 doppidivčče
doppidit V Cond Prs ConNeg doppidivčče
doppidit V Imprt Sg1 doppidehkon
doppidit V Imprt Sg2 doppit
doppidit V Imprt Sg3 doppidus doppidehkos
doppidit V Imprt Du1 doppideadnu
doppidit V Imprt Du2 doppideahkki
doppidit V Imprt Du3 doppidehkoska
doppidit V Imprt Pl1 doppidehkot doppideatnot
doppidit V Imprt Pl2 doppidehket
doppidit V Imprt Pl3 doppidehkoset
doppidit V Imprt ConNeg doppit
doppidit V Pot Prs Sg1 doppideaččan
doppidit V Pot Prs Sg2 doppideaččat
doppidit V Pot Prs Sg3 doppideš doppideaš doppideažžá
doppidit V Pot Prs Du1 doppidežže
doppidit V Pot Prs Du2 doppideažžabeahtti
doppidit V Pot Prs Du3 doppideažžaba
doppidit V Pot Prs Pl1 doppideažžat
doppidit V Pot Prs Pl2 doppideažžabehtet
doppidit V Pot Prs Pl3 doppidežžet
doppidit V Pot Prs ConNeg doppideš doppideaš doppideačča
doppidit V Pot Prt Sg1 doppidežžen
doppidit V Pot Prt Sg2 doppidežžet
doppidit V Pot Prt Sg3 doppideaččai
doppidit V Pot Prt Du1 doppideaččaime
doppidit V Pot Prt Du2 doppideaččaide
doppidit V Pot Prt Du3 doppideaččaiga
doppidit V Pot Prt Pl1 doppideaččaimet
doppidit V Pot Prt Pl2 doppideaččaidet
doppidit V Pot Prt Pl3 doppidežže
doppidit V PrfPrc doppidan
doppidit V PrsPrc doppideaddji
doppidit V Sup doppideažžat
doppidit V VAbess doppitkeahttá doppitkeahttájin doppithaga
doppidit V Ger doppidettiin
doppidit V Ger PxSg1 doppidettiinan
doppidit V Ger PxSg2 doppidettiinat
doppidit V Ger PxSg3 doppidettiinis
doppidit V Ger PxDu1 doppidettiineame
doppidit V Ger PxDu2 doppidettiineatte
doppidit V Ger PxDu3 doppidettiineaskka
doppidit V Ger PxPl1 doppidettiineamet
doppidit V Ger PxPl2 doppidettiineattet
doppidit V Ger PxPl3 doppidettiineaset
doppidit V Actio Nom doppidan
doppidit V Actio Gen doppidan
doppidit V Actio Loc doppideamis doppideames
doppidit V Actio Ess doppideamen doppideame
doppidit V Actio Com doppidemiin



Morphological tags