The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

dollet: Verb (V)

dollet V Inf dollet
dollet V Ind Prs Sg1 dollen
dollet V Ind Prs Sg2 dollet
dollet V Ind Prs Sg3 dolle
dollet V Ind Prs Du1 dollejetne
dollet V Ind Prs Du2 dollebeahtti
dollet V Ind Prs Du3 dolleba
dollet V Ind Prs Pl1 dollet
dollet V Ind Prs Pl2 dollebehtet
dollet V Ind Prs Pl3 dollejit
dollet V Ind Prs ConNeg dolle
dollet V Ind Prt Sg1 dollejin dollejedjen
dollet V Ind Prt Sg2 dollejit dollejedjet
dollet V Ind Prt Sg3 dollii
dollet V Ind Prt Du1 dolliime
dollet V Ind Prt Du2 dolliide
dollet V Ind Prt Du3 dolliiga
dollet V Ind Prt Pl1 dolliimet
dollet V Ind Prt Pl2 dolliidet
dollet V Ind Prt Pl3 dolleje dollejedje
dollet V Ind Prt ConNeg dollen
dollet V Cond Prs Sg1 dollešin dollešedjen dollelin dolleledjen
dollet V Cond Prs Sg2 dollešit dollešedjet dollelit dolleledjet
dollet V Cond Prs Sg3 dollešii dollelii
dollet V Cond Prs Du1 dollešeimme dolleleimme
dollet V Cond Prs Du2 dollešeidde dolleleidde
dollet V Cond Prs Du3 dollešeigga dolleleigga
dollet V Cond Prs Pl1 dollešeimmet dolleleimmet
dollet V Cond Prs Pl2 dollešeiddet dolleleiddet
dollet V Cond Prs Pl3 dolleše dollešedje dollele dolleledje
dollet V Cond Prs ConNeg dolleše dollele
dollet V Imprt Sg1 dollejehkon
dollet V Imprt Sg2 dolle
dollet V Imprt Sg3 dollejus dollejehkos
dollet V Imprt Du1 dollejeadnu dollejeahkku
dollet V Imprt Du2 dollejeahkki
dollet V Imprt Du3 dollejehkoska
dollet V Imprt Pl1 dollejehkot dollejednot dollejeatnot dollejeahkkot
dollet V Imprt Pl2 dollejehket
dollet V Imprt Pl3 dollejehkoset
dollet V Imprt ConNeg dolle
dollet V Pot Prs Sg1 dolležan
dollet V Pot Prs Sg2 dolležat
dollet V Pot Prs Sg3 dolleš dolleža
dollet V Pot Prs Du1 dolležetne
dollet V Pot Prs Du2 dolležeahppi
dollet V Pot Prs Du3 dolležeaba
dollet V Pot Prs Pl1 dolležit dolležat
dollet V Pot Prs Pl2 dolležehpet
dollet V Pot Prs Pl3 dolležit
dollet V Pot Prs ConNeg dolleš
dollet V PrfPrc dollen
dollet V PrsPrc dollejeaddji
dollet V Sup dolležit
dollet V VAbess dollekeahttá dollekeahttájin dollehaga
dollet V Ger dolledin dollediin dolledettiin
dollet V Ger PxSg1 dolledettiinan
dollet V Ger PxSg2 dolledettiinat
dollet V Ger PxSg3 dolledettiinis
dollet V Ger PxDu1 dolledettiineame
dollet V Ger PxDu2 dolledettiineatte
dollet V Ger PxDu3 dolledettiineaskka
dollet V Ger PxPl1 dolledettiineamet
dollet V Ger PxPl2 dolledettiineattet
dollet V Ger PxPl3 dolledettiineaset
dollet V Actio Nom dollen
dollet V Actio Gen dollen
dollet V Actio Loc dollemis
dollet V Actio Ess dollemin dollemen dolleme
dollet V Actio Com dollemiin



Morphological tags