The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

dohkkehit: Verb (V)

dohkkehit V Inf dohkkehit
dohkkehit V Ind Prs Sg1 dohkkehan
dohkkehit V Ind Prs Sg2 dohkkehat
dohkkehit V Ind Prs Sg3 dohkkeha
dohkkehit V Ind Prs Du1 dohkkehetne
dohkkehit V Ind Prs Du2 dohkkeheahppi
dohkkehit V Ind Prs Du3 dohkkeheaba
dohkkehit V Ind Prs Pl1 dohkkehit dohkkehat
dohkkehit V Ind Prs Pl2 dohkkehehpet
dohkkehit V Ind Prs Pl3 dohkkehit
dohkkehit V Ind Prs ConNeg dohkket
dohkkehit V Ind Prt Sg1 dohkkehin dohkkehedjen
dohkkehit V Ind Prt Sg2 dohkkehit dohkkehedjet
dohkkehit V Ind Prt Sg3 dohkkehii
dohkkehit V Ind Prt Du1 dohkkeheimme
dohkkehit V Ind Prt Du2 dohkkeheidde
dohkkehit V Ind Prt Du3 dohkkeheigga
dohkkehit V Ind Prt Pl1 dohkkeheimmet
dohkkehit V Ind Prt Pl2 dohkkeheiddet
dohkkehit V Ind Prt Pl3 dohkkehe dohkkehedje
dohkkehit V Ind Prt ConNeg dohkkehan
dohkkehit V Cond Prs Sg1 dohkkehivččen
dohkkehit V Cond Prs Sg2 dohkkehivččet
dohkkehit V Cond Prs Sg3 dohkkehivččii
dohkkehit V Cond Prs Du1 dohkkehivččiime
dohkkehit V Cond Prs Du2 dohkkehivččiide
dohkkehit V Cond Prs Du3 dohkkehivččiiga
dohkkehit V Cond Prs Pl1 dohkkehivččiimet
dohkkehit V Cond Prs Pl2 dohkkehivččiidet
dohkkehit V Cond Prs Pl3 dohkkehivčče
dohkkehit V Cond Prs ConNeg dohkkehivčče
dohkkehit V Imprt Sg1 dohkkehehkon
dohkkehit V Imprt Sg2 dohkket
dohkkehit V Imprt Sg3 dohkkehus dohkkehehkos
dohkkehit V Imprt Du1 dohkkeheadnu
dohkkehit V Imprt Du2 dohkkeheahkki
dohkkehit V Imprt Du3 dohkkehehkoska
dohkkehit V Imprt Pl1 dohkkehehkot dohkkeheatnot
dohkkehit V Imprt Pl2 dohkkehehket
dohkkehit V Imprt Pl3 dohkkehehkoset
dohkkehit V Imprt ConNeg dohkket
dohkkehit V Pot Prs Sg1 dohkkeheaččan
dohkkehit V Pot Prs Sg2 dohkkeheaččat
dohkkehit V Pot Prs Sg3 dohkkeheš dohkkeheaš dohkkeheažžá
dohkkehit V Pot Prs Du1 dohkkehežže
dohkkehit V Pot Prs Du2 dohkkeheažžabeahtti
dohkkehit V Pot Prs Du3 dohkkeheažžaba
dohkkehit V Pot Prs Pl1 dohkkeheažžat
dohkkehit V Pot Prs Pl2 dohkkeheažžabehtet
dohkkehit V Pot Prs Pl3 dohkkehežžet
dohkkehit V Pot Prs ConNeg dohkkeheš dohkkeheaš dohkkeheačča
dohkkehit V Pot Prt Sg1 dohkkehežžen
dohkkehit V Pot Prt Sg2 dohkkehežžet
dohkkehit V Pot Prt Sg3 dohkkeheaččai
dohkkehit V Pot Prt Du1 dohkkeheaččaime
dohkkehit V Pot Prt Du2 dohkkeheaččaide
dohkkehit V Pot Prt Du3 dohkkeheaččaiga
dohkkehit V Pot Prt Pl1 dohkkeheaččaimet
dohkkehit V Pot Prt Pl2 dohkkeheaččaidet
dohkkehit V Pot Prt Pl3 dohkkehežže
dohkkehit V PrfPrc dohkkehan
dohkkehit V PrsPrc dohkkeheaddji
dohkkehit V Sup dohkkeheažžat
dohkkehit V VAbess dohkketkeahttá dohkketkeahttájin dohkkethaga
dohkkehit V Ger dohkkehettiin
dohkkehit V Ger PxSg1 dohkkehettiinan
dohkkehit V Ger PxSg2 dohkkehettiinat
dohkkehit V Ger PxSg3 dohkkehettiinis
dohkkehit V Ger PxDu1 dohkkehettiineame
dohkkehit V Ger PxDu2 dohkkehettiineatte
dohkkehit V Ger PxDu3 dohkkehettiineaskka
dohkkehit V Ger PxPl1 dohkkehettiineamet
dohkkehit V Ger PxPl2 dohkkehettiineattet
dohkkehit V Ger PxPl3 dohkkehettiineaset
dohkkehit V Actio Nom dohkkehan
dohkkehit V Actio Gen dohkkehan
dohkkehit V Actio Loc dohkkeheamis dohkkeheames
dohkkehit V Actio Ess dohkkeheamen dohkkeheame
dohkkehit V Actio Com dohkkehemiin



Morphological tags