The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

doalvut: Verb (V)

doalvut V Inf doalvut
doalvut V Ind Prs Sg1 doalvvun
doalvut V Ind Prs Sg2 doalvvut
doalvut V Ind Prs Sg3 doalvu
doalvut V Ind Prs Du1 dolvo
doalvut V Ind Prs Du2 doalvubeahtti
doalvut V Ind Prs Du3 doalvuba
doalvut V Ind Prs Pl1 doalvut
doalvut V Ind Prs Pl2 doalvubehtet
doalvut V Ind Prs Pl3 dolvot
doalvut V Ind Prs ConNeg doalvvo
doalvut V Ind Prt Sg1 dolvon
doalvut V Ind Prt Sg2 dolvot
doalvut V Ind Prt Sg3 doalvvui
doalvut V Ind Prt Du1 doalvvuime
doalvut V Ind Prt Du2 doalvvuide
doalvut V Ind Prt Du3 doalvvuiga
doalvut V Ind Prt Pl1 doalvvuimet
doalvut V Ind Prt Pl2 doalvvuidet
doalvut V Ind Prt Pl3 dolvo
doalvut V Ind Prt ConNeg dolvon
doalvut V Cond Prs Sg1 dolvvošin dolvvošedjen dolvvolin dolvvoledjen
doalvut V Cond Prs Sg2 dolvvošit dolvvošedjet dolvvolit dolvvoledjet
doalvut V Cond Prs Sg3 dolvvošii dolvvolii
doalvut V Cond Prs Du1 dolvvošeimme dolvvoleimme
doalvut V Cond Prs Du2 dolvvošeidde dolvvoleidde
doalvut V Cond Prs Du3 dolvvošeigga dolvvoleigga
doalvut V Cond Prs Pl1 dolvvošeimmet dolvvoleimmet
doalvut V Cond Prs Pl2 dolvvošeiddet dolvvoleiddet
doalvut V Cond Prs Pl3 dolvvoše dolvvošedje dolvvole dolvvoledje
doalvut V Cond Prs ConNeg dolvvoše dolvvole
doalvut V Imprt Sg1 dolvon
doalvut V Imprt Sg2 doalvvo
doalvut V Imprt Sg3 dolvos
doalvut V Imprt Du1 doalvu
doalvut V Imprt Du2 doalvu
doalvut V Imprt Du3 dolvoska
doalvut V Imprt Pl1 dolvot doalvut
doalvut V Imprt Pl2 dolvot doalvot doalvut
doalvut V Imprt Pl3 dolvoset
doalvut V Imprt ConNeg doalvvo
doalvut V Pot Prs Sg1 dolvvožan
doalvut V Pot Prs Sg2 dolvvožat
doalvut V Pot Prs Sg3 dolvvoš dolvvoža
doalvut V Pot Prs Du1 dolvvožetne
doalvut V Pot Prs Du2 dolvvožeahppi
doalvut V Pot Prs Du3 dolvvožeaba
doalvut V Pot Prs Pl1 dolvvožit dolvvožat
doalvut V Pot Prs Pl2 dolvvožehpet
doalvut V Pot Prs Pl3 dolvvožit
doalvut V Pot Prs ConNeg dolvvoš
doalvut V PrfPrc dolvon
doalvut V PrsPrc doalvu
doalvut V Sup dolvvožit
doalvut V VAbess doalvvukeahttá doalvvukeahttájin doalvvuhaga doalvvokeahttá doalvvokeahttájin doalvvohaga
doalvut V Ger doalvvudin doalvvudiin doalvvudettiin doalvvodin doalvvodiin doalvvodettiin
doalvut V Ger PxSg1 doalvvudettiinan doalvvodettiinan
doalvut V Ger PxSg2 doalvvudettiinat doalvvodettiinat
doalvut V Ger PxSg3 doalvvudettiinis doalvvodettiinis
doalvut V Ger PxDu1 doalvvudettiineame doalvvodettiineame
doalvut V Ger PxDu2 doalvvudettiineatte doalvvodettiineatte
doalvut V Ger PxDu3 doalvvudettiineaskka doalvvodettiineaskka
doalvut V Ger PxPl1 doalvvudettiineamet doalvvodettiineamet
doalvut V Ger PxPl2 doalvvudettiineattet doalvvodettiineattet
doalvut V Ger PxPl3 doalvvudettiineaset doalvvodettiineaset
doalvut V Actio Nom doalvun
doalvut V Actio Gen doalvun
doalvut V Actio Loc doalvumis
doalvut V Actio Ess doalvumin doalvumen doalvume
doalvut V Actio Com doalvumiin



Morphological tags