The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

doalahit: Verb (V)

doalahit V Inf doalahit
doalahit V Ind Prs Sg1 doalahan
doalahit V Ind Prs Sg2 doalahat
doalahit V Ind Prs Sg3 doalaha
doalahit V Ind Prs Du1 doalahetne
doalahit V Ind Prs Du2 doalaheahppi
doalahit V Ind Prs Du3 doalaheaba
doalahit V Ind Prs Pl1 doalahit doalahat
doalahit V Ind Prs Pl2 doalahehpet
doalahit V Ind Prs Pl3 doalahit
doalahit V Ind Prs ConNeg doalat
doalahit V Ind Prt Sg1 doalahin doalahedjen
doalahit V Ind Prt Sg2 doalahit doalahedjet
doalahit V Ind Prt Sg3 doalahii
doalahit V Ind Prt Du1 doalaheimme
doalahit V Ind Prt Du2 doalaheidde
doalahit V Ind Prt Du3 doalaheigga
doalahit V Ind Prt Pl1 doalaheimmet
doalahit V Ind Prt Pl2 doalaheiddet
doalahit V Ind Prt Pl3 doalahe doalahedje
doalahit V Ind Prt ConNeg doalahan
doalahit V Cond Prs Sg1 doalahivččen
doalahit V Cond Prs Sg2 doalahivččet
doalahit V Cond Prs Sg3 doalahivččii
doalahit V Cond Prs Du1 doalahivččiime
doalahit V Cond Prs Du2 doalahivččiide
doalahit V Cond Prs Du3 doalahivččiiga
doalahit V Cond Prs Pl1 doalahivččiimet
doalahit V Cond Prs Pl2 doalahivččiidet
doalahit V Cond Prs Pl3 doalahivčče
doalahit V Cond Prs ConNeg doalahivčče
doalahit V Imprt Sg1 doalahehkon
doalahit V Imprt Sg2 doalat
doalahit V Imprt Sg3 doalahus doalahehkos
doalahit V Imprt Du1 doalaheadnu
doalahit V Imprt Du2 doalaheahkki
doalahit V Imprt Du3 doalahehkoska
doalahit V Imprt Pl1 doalahehkot doalaheatnot
doalahit V Imprt Pl2 doalahehket
doalahit V Imprt Pl3 doalahehkoset
doalahit V Imprt ConNeg doalat
doalahit V Pot Prs Sg1 doalaheaččan
doalahit V Pot Prs Sg2 doalaheaččat
doalahit V Pot Prs Sg3 doalaheš doalaheaš doalaheažžá
doalahit V Pot Prs Du1 doalahežže
doalahit V Pot Prs Du2 doalaheažžabeahtti
doalahit V Pot Prs Du3 doalaheažžaba
doalahit V Pot Prs Pl1 doalaheažžat
doalahit V Pot Prs Pl2 doalaheažžabehtet
doalahit V Pot Prs Pl3 doalahežžet
doalahit V Pot Prs ConNeg doalaheš doalaheaš doalaheačča
doalahit V Pot Prt Sg1 doalahežžen
doalahit V Pot Prt Sg2 doalahežžet
doalahit V Pot Prt Sg3 doalaheaččai
doalahit V Pot Prt Du1 doalaheaččaime
doalahit V Pot Prt Du2 doalaheaččaide
doalahit V Pot Prt Du3 doalaheaččaiga
doalahit V Pot Prt Pl1 doalaheaččaimet
doalahit V Pot Prt Pl2 doalaheaččaidet
doalahit V Pot Prt Pl3 doalahežže
doalahit V PrfPrc doalahan
doalahit V PrsPrc doalaheaddji
doalahit V Sup doalaheažžat
doalahit V VAbess doalatkeahttá doalatkeahttájin doalathaga
doalahit V Ger doalahettiin
doalahit V Ger PxSg1 doalahettiinan
doalahit V Ger PxSg2 doalahettiinat
doalahit V Ger PxSg3 doalahettiinis
doalahit V Ger PxDu1 doalahettiineame
doalahit V Ger PxDu2 doalahettiineatte
doalahit V Ger PxDu3 doalahettiineaskka
doalahit V Ger PxPl1 doalahettiineamet
doalahit V Ger PxPl2 doalahettiineattet
doalahit V Ger PxPl3 doalahettiineaset
doalahit V Actio Nom doalahan
doalahit V Actio Gen doalahan
doalahit V Actio Loc doalaheamis doalaheames
doalahit V Actio Ess doalaheamen doalaheame
doalahit V Actio Com doalahemiin



Morphological tags