The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

doadjit: Verb (V)

doadjit V Inf doadjit
doadjit V Ind Prs Sg1 doaján
doadjit V Ind Prs Sg2 doaját
doadjit V Ind Prs Sg3 doadjá
doadjit V Ind Prs Du1 dodje
doadjit V Ind Prs Du2 doadjibeahtti
doadjit V Ind Prs Du3 doadjiba
doadjit V Ind Prs Pl1 doadjit
doadjit V Ind Prs Pl2 doadjibehtet
doadjit V Ind Prs Pl3 dodjet
doadjit V Ind Prs ConNeg doaje
doadjit V Ind Prt Sg1 dodjen
doadjit V Ind Prt Sg2 dodjet
doadjit V Ind Prt Sg3 dojii
doadjit V Ind Prt Du1 dojiime
doadjit V Ind Prt Du2 dojiide
doadjit V Ind Prt Du3 dojiiga
doadjit V Ind Prt Pl1 dojiimet
doadjit V Ind Prt Pl2 dojiidet
doadjit V Ind Prt Pl3 dodje
doadjit V Ind Prt ConNeg doadján
doadjit V Cond Prs Sg1 doajášin doajášedjen doajálin doajáledjen
doadjit V Cond Prs Sg2 doajášit doajášedjet doajálit doajáledjet
doadjit V Cond Prs Sg3 doajášii doajálii
doadjit V Cond Prs Du1 doajášeimme doajáleimme
doadjit V Cond Prs Du2 doajášeidde doajáleidde
doadjit V Cond Prs Du3 doajášeigga doajáleigga
doadjit V Cond Prs Pl1 doajášeimmet doajáleimmet
doadjit V Cond Prs Pl2 doajášeiddet doajáleiddet
doadjit V Cond Prs Pl3 doajáše doajášedje doajále doajáledje
doadjit V Cond Prs ConNeg doajáše doajále
doadjit V Imprt Sg1 dodjon
doadjit V Imprt Sg2 doaje
doadjit V Imprt Sg3 dodjos
doadjit V Imprt Du1 doaddju
doadjit V Imprt Du2 doaddji
doadjit V Imprt Du3 dodjoska
doadjit V Imprt Pl1 dodjot doaddjut
doadjit V Imprt Pl2 dodjet doaddjet doaddjit
doadjit V Imprt Pl3 dodjoset
doadjit V Imprt ConNeg doaje
doadjit V Pot Prs Sg1 doježan
doadjit V Pot Prs Sg2 doježat
doadjit V Pot Prs Sg3 doješ doježa
doadjit V Pot Prs Du1 doježetne
doadjit V Pot Prs Du2 doježeahppi
doadjit V Pot Prs Du3 doježeaba
doadjit V Pot Prs Pl1 doježit doježat
doadjit V Pot Prs Pl2 doježehpet
doadjit V Pot Prs Pl3 doježit
doadjit V Pot Prs ConNeg doješ
doadjit V PrfPrc doadján
doadjit V PrsPrc doaddji
doadjit V Sup doajážit
doadjit V VAbess doajekeahttá doajekeahttájin doajehaga doajikeahttá doajikeahttájin doajihaga
doadjit V Ger doajedin doajediin doajedettiin doajidin doajidiin doajidettiin
doadjit V Ger PxSg1 doajedettiinan doajidettiinan
doadjit V Ger PxSg2 doajedettiinat doajidettiinat
doadjit V Ger PxSg3 doajedettiinis doajidettiinis
doadjit V Ger PxDu1 doajedettiineame doajidettiineame
doadjit V Ger PxDu2 doajedettiineatte doajidettiineatte
doadjit V Ger PxDu3 doajedettiineaskka doajidettiineaskka
doadjit V Ger PxPl1 doajedettiineamet doajidettiineamet
doadjit V Ger PxPl2 doajedettiineattet doajidettiineattet
doadjit V Ger PxPl3 doajedettiineaset doajidettiineaset
doadjit V Actio Nom doadjin
doadjit V Actio Gen doadjin
doadjit V Actio Loc doadjimis
doadjit V Actio Ess doadjimin doadjimen doadjime
doadjit V Actio Com doadjimiin



Morphological tags