The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

divvut: Verb (V)

divvut V Inf divvut
divvut V Ind Prs Sg1 divun
divvut V Ind Prs Sg2 divut
divvut V Ind Prs Sg3 divvu
divvut V Ind Prs Du1 divvo
divvut V Ind Prs Du2 divvubeahtti
divvut V Ind Prs Du3 divvuba
divvut V Ind Prs Pl1 divvut
divvut V Ind Prs Pl2 divvubehtet
divvut V Ind Prs Pl3 divvot
divvut V Ind Prs ConNeg divo
divvut V Ind Prt Sg1 divvon
divvut V Ind Prt Sg2 divvot
divvut V Ind Prt Sg3 divui
divvut V Ind Prt Du1 divuime
divvut V Ind Prt Du2 divuide
divvut V Ind Prt Du3 divuiga
divvut V Ind Prt Pl1 divuimet
divvut V Ind Prt Pl2 divuidet
divvut V Ind Prt Pl3 divvo
divvut V Ind Prt ConNeg divvon
divvut V Cond Prs Sg1 divošin divošedjen divolin divoledjen
divvut V Cond Prs Sg2 divošit divošedjet divolit divoledjet
divvut V Cond Prs Sg3 divošii divolii
divvut V Cond Prs Du1 divošeimme divoleimme
divvut V Cond Prs Du2 divošeidde divoleidde
divvut V Cond Prs Du3 divošeigga divoleigga
divvut V Cond Prs Pl1 divošeimmet divoleimmet
divvut V Cond Prs Pl2 divošeiddet divoleiddet
divvut V Cond Prs Pl3 divoše divošedje divole divoledje
divvut V Cond Prs ConNeg divoše divole
divvut V Imprt Sg1 divvon
divvut V Imprt Sg2 divo
divvut V Imprt Sg3 divvos
divvut V Imprt Du1 divvu
divvut V Imprt Du2 divvu
divvut V Imprt Du3 divvoska
divvut V Imprt Pl1 divvut divvot
divvut V Imprt Pl2 divvut divvot
divvut V Imprt Pl3 divvoset
divvut V Imprt ConNeg divo
divvut V Pot Prs Sg1 divožan
divvut V Pot Prs Sg2 divožat
divvut V Pot Prs Sg3 divoš divoža
divvut V Pot Prs Du1 divožetne
divvut V Pot Prs Du2 divožeahppi
divvut V Pot Prs Du3 divožeaba
divvut V Pot Prs Pl1 divožit divožat
divvut V Pot Prs Pl2 divožehpet
divvut V Pot Prs Pl3 divožit
divvut V Pot Prs ConNeg divoš
divvut V PrfPrc divvon
divvut V PrsPrc divvu
divvut V Sup divožit
divvut V VAbess divukeahttá divukeahttájin divuhaga divokeahttá divokeahttájin divohaga
divvut V Ger divudin divudiin divudettiin divodin divodiin divodettiin
divvut V Ger PxSg1 divudettiinan divodettiinan
divvut V Ger PxSg2 divudettiinat divodettiinat
divvut V Ger PxSg3 divudettiinis divodettiinis
divvut V Ger PxDu1 divudettiineame divodettiineame
divvut V Ger PxDu2 divudettiineatte divodettiineatte
divvut V Ger PxDu3 divudettiineaskka divodettiineaskka
divvut V Ger PxPl1 divudettiineamet divodettiineamet
divvut V Ger PxPl2 divudettiineattet divodettiineattet
divvut V Ger PxPl3 divudettiineaset divodettiineaset
divvut V Actio Nom divvun
divvut V Actio Gen divvun
divvut V Actio Loc divvumis
divvut V Actio Ess divvumin divvumen divvume
divvut V Actio Com divvumiin



Morphological tags