The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

divrrastaddat: Verb (V)

divrrastaddat V Inf divrrastaddat
divrrastaddat V Ind Prs Sg3 divrrastaddá
divrrastaddat V Ind Prs Du3 divrrastaddaba
divrrastaddat V Ind Prs Pl3 divrrastaddet
divrrastaddat V Ind Prs ConNeg divrrastatta
divrrastaddat V Ind Prt Sg3 divrrastattai
divrrastaddat V Ind Prt Du3 divrrastattaiga
divrrastaddat V Ind Prt Pl3 divrrastadde
divrrastaddat V Ind Prt ConNeg divrrastaddan
divrrastaddat V Cond Prs Sg3 divrrastattašii divrrastattalii
divrrastaddat V Cond Prs Du3 divrrastattašeigga divrrastattaleigga
divrrastaddat V Cond Prs Pl3 divrrastattaše divrrastattašedje divrrastattale divrrastattaledje
divrrastaddat V Cond Prs ConNeg divrrastattaše divrrastattale
divrrastaddat V Imprt Sg3 divrrastaddos
divrrastaddat V Pot Prs Sg3 divrrastattaš divrrastattaža
divrrastaddat V Pot Prs Du3 divrrastattažeaba
divrrastaddat V Pot Prs Pl3 divrrastattažit
divrrastaddat V Pot Prs ConNeg divrrastattaš
divrrastaddat V PrfPrc divrrastaddan
divrrastaddat V PrsPrc divrrastaddi
divrrastaddat V Sup divrrastattažit
divrrastaddat V VAbess divrrastattakeahttá divrrastattakeahttájin divrrastattahaga
divrrastaddat V Ger divrrastattadin divrrastattadiin divrrastattadettiin
divrrastaddat V Ger PxSg1 divrrastattadettiinan
divrrastaddat V Ger PxSg2 divrrastattadettiinat
divrrastaddat V Ger PxSg3 divrrastattadettiinis
divrrastaddat V Ger PxDu1 divrrastattadettiineame
divrrastaddat V Ger PxDu2 divrrastattadettiineatte
divrrastaddat V Ger PxDu3 divrrastattadettiineaskka
divrrastaddat V Ger PxPl1 divrrastattadettiineamet
divrrastaddat V Ger PxPl2 divrrastattadettiineattet
divrrastaddat V Ger PxPl3 divrrastattadettiineaset
divrrastaddat V Actio Nom divrrastaddan
divrrastaddat V Actio Gen divrrastaddan
divrrastaddat V Actio Loc divrrastaddamis
divrrastaddat V Actio Ess divrrastaddamin divrrastaddamen divrrastaddame
divrrastaddat V Actio Com divrrastaddamiin



Morphological tags