The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

divret: Verb (V)

divret V Inf divret
divret V Ind Prs Sg3 divre
divret V Ind Prs Du3 divreba
divret V Ind Prs Pl3 divrejit
divret V Ind Prs ConNeg divre
divret V Ind Prt Sg3 divrii
divret V Ind Prt Du3 divriiga
divret V Ind Prt Pl3 divreje divrejedje
divret V Ind Prt ConNeg divren
divret V Cond Prs Sg3 divrešii divrelii
divret V Cond Prs Du3 divrešeigga divreleigga
divret V Cond Prs Pl3 divreše divrešedje divrele divreledje
divret V Cond Prs ConNeg divreše divrele
divret V Pot Prs Sg3 divreš divreža
divret V Pot Prs Du3 divrežeaba
divret V Pot Prs Pl3 divrežit
divret V Pot Prs ConNeg divreš
divret V PrfPrc divren
divret V PrsPrc divrejeaddji
divret V Sup divrežit
divret V VAbess divrekeahttá divrekeahttájin divrehaga
divret V Ger divredin divrediin divredettiin
divret V Ger PxSg1 divredettiinan
divret V Ger PxSg2 divredettiinat
divret V Ger PxSg3 divredettiinis
divret V Ger PxDu1 divredettiineame
divret V Ger PxDu2 divredettiineatte
divret V Ger PxDu3 divredettiineaskka
divret V Ger PxPl1 divredettiineamet
divret V Ger PxPl2 divredettiineattet
divret V Ger PxPl3 divredettiineaset
divret V Actio Nom divren
divret V Actio Gen divren
divret V Actio Loc divremis
divret V Actio Ess divremin divremen divreme
divret V Actio Com divremiin



Morphological tags