The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

dearpalit: Verb (V)

dearpalit V Inf dearpalit
dearpalit V Ind Prs Sg1 dearpalan
dearpalit V Ind Prs Sg2 dearpalat
dearpalit V Ind Prs Sg3 dearpala
dearpalit V Ind Prs Du1 dearpaletne
dearpalit V Ind Prs Du2 dearpaleahppi
dearpalit V Ind Prs Du3 dearpaleaba
dearpalit V Ind Prs Pl1 dearpalit dearpalat
dearpalit V Ind Prs Pl2 dearpalehpet
dearpalit V Ind Prs Pl3 dearpalit
dearpalit V Ind Prs ConNeg dearpal
dearpalit V Ind Prt Sg1 dearpalin dearpaledjen
dearpalit V Ind Prt Sg2 dearpalit dearpaledjet
dearpalit V Ind Prt Sg3 dearpalii
dearpalit V Ind Prt Du1 dearpaleimme
dearpalit V Ind Prt Du2 dearpaleidde
dearpalit V Ind Prt Du3 dearpaleigga
dearpalit V Ind Prt Pl1 dearpaleimmet
dearpalit V Ind Prt Pl2 dearpaleiddet
dearpalit V Ind Prt Pl3 dearpale dearpaledje
dearpalit V Ind Prt ConNeg dearpalan
dearpalit V Cond Prs Sg1 dearpalivččen
dearpalit V Cond Prs Sg2 dearpalivččet
dearpalit V Cond Prs Sg3 dearpalivččii
dearpalit V Cond Prs Du1 dearpalivččiime
dearpalit V Cond Prs Du2 dearpalivččiide
dearpalit V Cond Prs Du3 dearpalivččiiga
dearpalit V Cond Prs Pl1 dearpalivččiimet
dearpalit V Cond Prs Pl2 dearpalivččiidet
dearpalit V Cond Prs Pl3 dearpalivčče
dearpalit V Cond Prs ConNeg dearpalivčče
dearpalit V Imprt Sg1 dearpalehkon
dearpalit V Imprt Sg2 dearpal
dearpalit V Imprt Sg3 dearpalus dearpalehkos
dearpalit V Imprt Du1 dearpaleadnu
dearpalit V Imprt Du2 dearpaleahkki
dearpalit V Imprt Du3 dearpalehkoska
dearpalit V Imprt Pl1 dearpalehkot dearpaleatnot
dearpalit V Imprt Pl2 dearpalehket
dearpalit V Imprt Pl3 dearpalehkoset
dearpalit V Imprt ConNeg dearpal
dearpalit V Pot Prs Sg1 dearpaleaččan
dearpalit V Pot Prs Sg2 dearpaleaččat
dearpalit V Pot Prs Sg3 dearpaleš dearpaleaš dearpaleažžá
dearpalit V Pot Prs Du1 dearpaležže
dearpalit V Pot Prs Du2 dearpaleažžabeahtti
dearpalit V Pot Prs Du3 dearpaleažžaba
dearpalit V Pot Prs Pl1 dearpaleažžat
dearpalit V Pot Prs Pl2 dearpaleažžabehtet
dearpalit V Pot Prs Pl3 dearpaležžet
dearpalit V Pot Prs ConNeg dearpaleš dearpaleaš dearpaleačča
dearpalit V Pot Prt Sg1 dearpaležžen
dearpalit V Pot Prt Sg2 dearpaležžet
dearpalit V Pot Prt Sg3 dearpaleaččai
dearpalit V Pot Prt Du1 dearpaleaččaime
dearpalit V Pot Prt Du2 dearpaleaččaide
dearpalit V Pot Prt Du3 dearpaleaččaiga
dearpalit V Pot Prt Pl1 dearpaleaččaimet
dearpalit V Pot Prt Pl2 dearpaleaččaidet
dearpalit V Pot Prt Pl3 dearpaležže
dearpalit V PrfPrc dearpalan
dearpalit V PrsPrc dearpaleaddji
dearpalit V Sup dearpaleažžat
dearpalit V VAbess dearpalkeahttá dearpalkeahttájin dearpalhaga
dearpalit V Ger dearpalettiin
dearpalit V Ger PxSg1 dearpalettiinan
dearpalit V Ger PxSg2 dearpalettiinat
dearpalit V Ger PxSg3 dearpalettiinis
dearpalit V Ger PxDu1 dearpalettiineame
dearpalit V Ger PxDu2 dearpalettiineatte
dearpalit V Ger PxDu3 dearpalettiineaskka
dearpalit V Ger PxPl1 dearpalettiineamet
dearpalit V Ger PxPl2 dearpalettiineattet
dearpalit V Ger PxPl3 dearpalettiineaset
dearpalit V Actio Nom dearpalan
dearpalit V Actio Gen dearpalan
dearpalit V Actio Loc dearpaleamis dearpaleames
dearpalit V Actio Ess dearpaleamen dearpaleame
dearpalit V Actio Com dearpalemiin



Morphological tags