The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

ciskat: Verb (V)

ciskat V Inf ciskat
ciskat V Ind Prs Sg3 ciská
ciskat V Ind Prs Du3 ciskaba
ciskat V Ind Prs Pl3 cisket
ciskat V Ind Prs ConNeg ciskka
ciskat V Ind Prt Sg3 ciskkai
ciskat V Ind Prt Du3 ciskkaiga
ciskat V Ind Prt Pl3 ciske
ciskat V Ind Prt ConNeg ciskan
ciskat V Cond Prs Sg3 ciskkašii ciskkalii
ciskat V Cond Prs Du3 ciskkašeigga ciskkaleigga
ciskat V Cond Prs Pl3 ciskkaše ciskkašedje ciskkale ciskkaledje
ciskat V Cond Prs ConNeg ciskkaše ciskkale
ciskat V Imprt Sg3 ciskos
ciskat V Pot Prs Sg3 ciskkaš ciskkaža
ciskat V Pot Prs Du3 ciskkažeaba
ciskat V Pot Prs Pl3 ciskkažit
ciskat V Pot Prs ConNeg ciskkaš
ciskat V PrfPrc ciskan
ciskat V PrsPrc ciski
ciskat V Sup ciskkažit
ciskat V VAbess ciskkakeahttá ciskkakeahttájin ciskkahaga
ciskat V Ger ciskkadin ciskkadiin ciskkadettiin
ciskat V Ger PxSg1 ciskkadettiinan
ciskat V Ger PxSg2 ciskkadettiinat
ciskat V Ger PxSg3 ciskkadettiinis
ciskat V Ger PxDu1 ciskkadettiineame
ciskat V Ger PxDu2 ciskkadettiineatte
ciskat V Ger PxDu3 ciskkadettiineaskka
ciskat V Ger PxPl1 ciskkadettiineamet
ciskat V Ger PxPl2 ciskkadettiineattet
ciskat V Ger PxPl3 ciskkadettiineaset
ciskat V Actio Nom ciskan
ciskat V Actio Gen ciskan
ciskat V Actio Loc ciskamis
ciskat V Actio Ess ciskamin ciskamen ciskame
ciskat V Actio Com ciskamiin



Morphological tags