The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

cealkit: Verb (V)

cealkit V Inf cealkit
cealkit V Ind Prs Sg1 cealkkán
cealkit V Ind Prs Sg2 cealkkát
cealkit V Ind Prs Sg3 cealká
cealkit V Ind Prs Du1 celke
cealkit V Ind Prs Du2 cealkibeahtti
cealkit V Ind Prs Du3 cealkiba
cealkit V Ind Prs Pl1 cealkit
cealkit V Ind Prs Pl2 cealkibehtet
cealkit V Ind Prs Pl3 celket
cealkit V Ind Prs ConNeg cealkke
cealkit V Ind Prt Sg1 celken
cealkit V Ind Prt Sg2 celket
cealkit V Ind Prt Sg3 celkkii
cealkit V Ind Prt Du1 celkkiime
cealkit V Ind Prt Du2 celkkiide
cealkit V Ind Prt Du3 celkkiiga
cealkit V Ind Prt Pl1 celkkiimet
cealkit V Ind Prt Pl2 celkkiidet
cealkit V Ind Prt Pl3 celke
cealkit V Ind Prt ConNeg cealkán
cealkit V Cond Prs Sg1 cealkkášin cealkkášedjen cealkkálin cealkkáledjen
cealkit V Cond Prs Sg2 cealkkášit cealkkášedjet cealkkálit cealkkáledjet
cealkit V Cond Prs Sg3 cealkkášii cealkkálii
cealkit V Cond Prs Du1 cealkkášeimme cealkkáleimme
cealkit V Cond Prs Du2 cealkkášeidde cealkkáleidde
cealkit V Cond Prs Du3 cealkkášeigga cealkkáleigga
cealkit V Cond Prs Pl1 cealkkášeimmet cealkkáleimmet
cealkit V Cond Prs Pl2 cealkkášeiddet cealkkáleiddet
cealkit V Cond Prs Pl3 cealkkáše cealkkášedje cealkkále cealkkáledje
cealkit V Cond Prs ConNeg cealkkáše cealkkále
cealkit V Imprt Sg1 celkon
cealkit V Imprt Sg2 cealkke
cealkit V Imprt Sg3 celkos
cealkit V Imprt Du1 cealku
cealkit V Imprt Du2 cealki
cealkit V Imprt Du3 celkoska
cealkit V Imprt Pl1 celkot cealkut
cealkit V Imprt Pl2 celket cealkit cealket
cealkit V Imprt Pl3 celkoset
cealkit V Imprt ConNeg cealkke
cealkit V Pot Prs Sg1 celkkežan
cealkit V Pot Prs Sg2 celkkežat
cealkit V Pot Prs Sg3 celkkeš celkkeža
cealkit V Pot Prs Du1 celkkežetne
cealkit V Pot Prs Du2 celkkežeahppi
cealkit V Pot Prs Du3 celkkežeaba
cealkit V Pot Prs Pl1 celkkežit celkkežat
cealkit V Pot Prs Pl2 celkkežehpet
cealkit V Pot Prs Pl3 celkkežit
cealkit V Pot Prs ConNeg celkkeš
cealkit V PrfPrc cealkán
cealkit V PrsPrc cealki
cealkit V Sup cealkkážit
cealkit V VGen cealkki
cealkit V VAbess cealkkekeahttá cealkkekeahttájin cealkkehaga cealkkikeahttá cealkkikeahttájin cealkkihaga
cealkit V Ger cealkkedin cealkkediin cealkkedettiin cealkkidin cealkkidiin cealkkidettiin
cealkit V Ger PxSg1 cealkkedettiinan cealkkidettiinan
cealkit V Ger PxSg2 cealkkedettiinat cealkkidettiinat
cealkit V Ger PxSg3 cealkkedettiinis cealkkidettiinis
cealkit V Ger PxDu1 cealkkedettiineame cealkkidettiineame
cealkit V Ger PxDu2 cealkkedettiineatte cealkkidettiineatte
cealkit V Ger PxDu3 cealkkedettiineaskka cealkkidettiineaskka
cealkit V Ger PxPl1 cealkkedettiineamet cealkkidettiineamet
cealkit V Ger PxPl2 cealkkedettiineattet cealkkidettiineattet
cealkit V Ger PxPl3 cealkkedettiineaset cealkkidettiineaset
cealkit V Actio Nom cealkin
cealkit V Actio Gen cealkin
cealkit V Actio Loc cealkimis
cealkit V Actio Ess cealkimin cealkimen cealkime
cealkit V Actio Com cealkimiin



Morphological tags