The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

botket: Verb (V)

botket V Inf botket
botket V Ind Prs Sg1 botken
botket V Ind Prs Sg2 botket
botket V Ind Prs Sg3 botke
botket V Ind Prs Du1 botkejetne
botket V Ind Prs Du2 botkebeahtti
botket V Ind Prs Du3 botkeba
botket V Ind Prs Pl1 botket
botket V Ind Prs Pl2 botkebehtet
botket V Ind Prs Pl3 botkejit
botket V Ind Prs ConNeg botke
botket V Ind Prt Sg1 botkejin botkejedjen
botket V Ind Prt Sg2 botkejit botkejedjet
botket V Ind Prt Sg3 botkii
botket V Ind Prt Du1 botkiime
botket V Ind Prt Du2 botkiide
botket V Ind Prt Du3 botkiiga
botket V Ind Prt Pl1 botkiimet
botket V Ind Prt Pl2 botkiidet
botket V Ind Prt Pl3 botkeje botkejedje
botket V Ind Prt ConNeg botken
botket V Cond Prs Sg1 botkešin botkešedjen botkelin botkeledjen
botket V Cond Prs Sg2 botkešit botkešedjet botkelit botkeledjet
botket V Cond Prs Sg3 botkešii botkelii
botket V Cond Prs Du1 botkešeimme botkeleimme
botket V Cond Prs Du2 botkešeidde botkeleidde
botket V Cond Prs Du3 botkešeigga botkeleigga
botket V Cond Prs Pl1 botkešeimmet botkeleimmet
botket V Cond Prs Pl2 botkešeiddet botkeleiddet
botket V Cond Prs Pl3 botkeše botkešedje botkele botkeledje
botket V Cond Prs ConNeg botkeše botkele
botket V Imprt Sg1 botkejehkon
botket V Imprt Sg2 botke
botket V Imprt Sg3 botkejus botkejehkos
botket V Imprt Du1 botkejeadnu botkejeahkku
botket V Imprt Du2 botkejeahkki
botket V Imprt Du3 botkejehkoska
botket V Imprt Pl1 botkejehkot botkejednot botkejeatnot botkejeahkkot
botket V Imprt Pl2 botkejehket
botket V Imprt Pl3 botkejehkoset
botket V Imprt ConNeg botke
botket V Pot Prs Sg1 botkežan
botket V Pot Prs Sg2 botkežat
botket V Pot Prs Sg3 botkeš botkeža
botket V Pot Prs Du1 botkežetne
botket V Pot Prs Du2 botkežeahppi
botket V Pot Prs Du3 botkežeaba
botket V Pot Prs Pl1 botkežit botkežat
botket V Pot Prs Pl2 botkežehpet
botket V Pot Prs Pl3 botkežit
botket V Pot Prs ConNeg botkeš
botket V PrfPrc botken
botket V PrsPrc botkejeaddji
botket V Sup botkežit
botket V VAbess botkekeahttá botkekeahttájin botkehaga
botket V Ger botkedin botkediin botkedettiin
botket V Ger PxSg1 botkedettiinan
botket V Ger PxSg2 botkedettiinat
botket V Ger PxSg3 botkedettiinis
botket V Ger PxDu1 botkedettiineame
botket V Ger PxDu2 botkedettiineatte
botket V Ger PxDu3 botkedettiineaskka
botket V Ger PxPl1 botkedettiineamet
botket V Ger PxPl2 botkedettiineattet
botket V Ger PxPl3 botkedettiineaset
botket V Actio Nom botken
botket V Actio Gen botken
botket V Actio Loc botkemis
botket V Actio Ess botkemin botkemen botkeme
botket V Actio Com botkemiin



Morphological tags