The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

bohciidit: Verb (V)

bohciidit V Inf bohciidit
bohciidit V Ind Prs Sg3 bohciida
bohciidit V Ind Prs Du3 bohciideaba
bohciidit V Ind Prs Pl3 bohciidit
bohciidit V Ind Prs ConNeg bohciit bohciid
bohciidit V Ind Prt Sg3 bohciidii
bohciidit V Ind Prt Du3 bohciideigga
bohciidit V Ind Prt Pl3 bohciide bohciidedje
bohciidit V Ind Prt ConNeg bohciidan
bohciidit V Cond Prs Sg3 bohciidivččii
bohciidit V Cond Prs Du3 bohciidivččiiga
bohciidit V Cond Prs Pl3 bohciidivčče
bohciidit V Cond Prs ConNeg bohciidivčče
bohciidit V Pot Prs Sg3 bohciideš bohciideaš bohciideažžá
bohciidit V Pot Prs Du3 bohciideažžaba
bohciidit V Pot Prs Pl3 bohciidežžet
bohciidit V Pot Prs ConNeg bohciideš bohciideaš bohciideačča
bohciidit V Pot Prt Sg3 bohciideaččai
bohciidit V Pot Prt Du3 bohciideaččaiga
bohciidit V Pot Prt Pl3 bohciidežže
bohciidit V PrfPrc bohciidan
bohciidit V PrsPrc bohciideaddji
bohciidit V Sup bohciideažžat
bohciidit V VAbess bohciitkeahttá bohciitkeahttájin bohciithaga bohciidkeahttá bohciidkeahttájin bohciidhaga
bohciidit V Ger bohciidettiin
bohciidit V Ger PxSg1 bohciidettiinan
bohciidit V Ger PxSg2 bohciidettiinat
bohciidit V Ger PxSg3 bohciidettiinis
bohciidit V Ger PxDu1 bohciidettiineame
bohciidit V Ger PxDu2 bohciidettiineatte
bohciidit V Ger PxDu3 bohciidettiineaskka
bohciidit V Ger PxPl1 bohciidettiineamet
bohciidit V Ger PxPl2 bohciidettiineattet
bohciidit V Ger PxPl3 bohciidettiineaset
bohciidit V Actio Nom bohciidan
bohciidit V Actio Gen bohciidan
bohciidit V Actio Loc bohciideamis bohciideames
bohciidit V Actio Ess bohciideamen bohciideame
bohciidit V Actio Com bohciidemiin



Morphological tags