The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

boahtit: Verb (V)

boahtit V Inf boahtit
boahtit V Ind Prs Sg1 boađán
boahtit V Ind Prs Sg2 boađát
boahtit V Ind Prs Sg3 boahtá
boahtit V Ind Prs Du1 bohte
boahtit V Ind Prs Du2 boahtibeahtti
boahtit V Ind Prs Du3 boahtiba
boahtit V Ind Prs Pl1 boahtit
boahtit V Ind Prs Pl2 boahtibehtet
boahtit V Ind Prs Pl3 bohtet
boahtit V Ind Prs ConNeg boađe
boahtit V Ind Prt Sg1 bohten
boahtit V Ind Prt Sg2 bohtet
boahtit V Ind Prt Sg3 bođii
boahtit V Ind Prt Du1 bođiime
boahtit V Ind Prt Du2 bođiide
boahtit V Ind Prt Du3 bođiiga
boahtit V Ind Prt Pl1 bođiimet
boahtit V Ind Prt Pl2 bođiidet
boahtit V Ind Prt Pl3 bohte
boahtit V Ind Prt ConNeg boahtán
boahtit V Cond Prs Sg1 boađášin boađášedjen boađálin boađáledjen
boahtit V Cond Prs Sg2 boađášit boađášedjet boađálit boađáledjet
boahtit V Cond Prs Sg3 boađášii boađálii
boahtit V Cond Prs Du1 boađášeimme boađáleimme
boahtit V Cond Prs Du2 boađášeidde boađáleidde
boahtit V Cond Prs Du3 boađášeigga boađáleigga
boahtit V Cond Prs Pl1 boađášeimmet boađáleimmet
boahtit V Cond Prs Pl2 boađášeiddet boađáleiddet
boahtit V Cond Prs Pl3 boađáše boađášedje boađále boađáledje
boahtit V Cond Prs ConNeg boađáše boađále
boahtit V Imprt Sg1 bohton
boahtit V Imprt Sg2 boađe
boahtit V Imprt Sg3 bohtos
boahtit V Imprt Du1 boahttu
boahtit V Imprt Du2 boahtti
boahtit V Imprt Du3 bohtoska
boahtit V Imprt Pl1 bohtot boahttut
boahtit V Imprt Pl2 bohtet boahttet boahttit
boahtit V Imprt Pl3 bohtoset
boahtit V Imprt ConNeg boađe
boahtit V Pot Prs Sg1 bođežan
boahtit V Pot Prs Sg2 bođežat
boahtit V Pot Prs Sg3 bođeš bođeža
boahtit V Pot Prs Du1 bođežetne
boahtit V Pot Prs Du2 bođežeahppi
boahtit V Pot Prs Du3 bođežeaba
boahtit V Pot Prs Pl1 bođežit bođežat
boahtit V Pot Prs Pl2 bođežehpet
boahtit V Pot Prs Pl3 bođežit
boahtit V Pot Prs ConNeg bođeš
boahtit V PrfPrc boahtán
boahtit V PrsPrc boahtti
boahtit V Sup boađážit
boahtit V VGen boađi
boahtit V VAbess boađekeahttá boađekeahttájin boađehaga boađikeahttá boađikeahttájin boađihaga
boahtit V Ger boađedin boađediin boađedettiin boađidin boađidiin boađidettiin
boahtit V Ger PxSg1 boađedettiinan boađidettiinan
boahtit V Ger PxSg2 boađedettiinat boađidettiinat
boahtit V Ger PxSg3 boađedettiinis boađidettiinis
boahtit V Ger PxDu1 boađedettiineame boađidettiineame
boahtit V Ger PxDu2 boađedettiineatte boađidettiineatte
boahtit V Ger PxDu3 boađedettiineaskka boađidettiineaskka
boahtit V Ger PxPl1 boađedettiineamet boađidettiineamet
boahtit V Ger PxPl2 boađedettiineattet boađidettiineattet
boahtit V Ger PxPl3 boađedettiineaset boađidettiineaset
boahtit V Actio Nom boahtin
boahtit V Actio Gen boahtin
boahtit V Actio Loc boahtimis
boahtit V Actio Ess boahtimin boahtimen boahtime
boahtit V Actio Com boahtimiin



Morphological tags