The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

binnudit: Verb (V)

binnudit V Inf binnudit
binnudit V Ind Prs Sg1 binnudan
binnudit V Ind Prs Sg2 binnudat
binnudit V Ind Prs Sg3 binnuda
binnudit V Ind Prs Du1 binnudetne
binnudit V Ind Prs Du2 binnudeahppi
binnudit V Ind Prs Du3 binnudeaba
binnudit V Ind Prs Pl1 binnudit binnudat
binnudit V Ind Prs Pl2 binnudehpet
binnudit V Ind Prs Pl3 binnudit
binnudit V Ind Prs ConNeg binnut
binnudit V Ind Prt Sg1 binnudin binnudedjen
binnudit V Ind Prt Sg2 binnudit binnudedjet
binnudit V Ind Prt Sg3 binnudii
binnudit V Ind Prt Du1 binnudeimme
binnudit V Ind Prt Du2 binnudeidde
binnudit V Ind Prt Du3 binnudeigga
binnudit V Ind Prt Pl1 binnudeimmet
binnudit V Ind Prt Pl2 binnudeiddet
binnudit V Ind Prt Pl3 binnude binnudedje
binnudit V Ind Prt ConNeg binnudan
binnudit V Cond Prs Sg1 binnudivččen
binnudit V Cond Prs Sg2 binnudivččet
binnudit V Cond Prs Sg3 binnudivččii
binnudit V Cond Prs Du1 binnudivččiime
binnudit V Cond Prs Du2 binnudivččiide
binnudit V Cond Prs Du3 binnudivččiiga
binnudit V Cond Prs Pl1 binnudivččiimet
binnudit V Cond Prs Pl2 binnudivččiidet
binnudit V Cond Prs Pl3 binnudivčče
binnudit V Cond Prs ConNeg binnudivčče
binnudit V Imprt Sg1 binnudehkon
binnudit V Imprt Sg2 binnut
binnudit V Imprt Sg3 binnudus binnudehkos
binnudit V Imprt Du1 binnudeadnu
binnudit V Imprt Du2 binnudeahkki
binnudit V Imprt Du3 binnudehkoska
binnudit V Imprt Pl1 binnudehkot binnudeatnot
binnudit V Imprt Pl2 binnudehket
binnudit V Imprt Pl3 binnudehkoset
binnudit V Imprt ConNeg binnut
binnudit V Pot Prs Sg1 binnudeaččan
binnudit V Pot Prs Sg2 binnudeaččat
binnudit V Pot Prs Sg3 binnudeš binnudeaš binnudeažžá
binnudit V Pot Prs Du1 binnudežže
binnudit V Pot Prs Du2 binnudeažžabeahtti
binnudit V Pot Prs Du3 binnudeažžaba
binnudit V Pot Prs Pl1 binnudeažžat
binnudit V Pot Prs Pl2 binnudeažžabehtet
binnudit V Pot Prs Pl3 binnudežžet
binnudit V Pot Prs ConNeg binnudeš binnudeaš binnudeačča
binnudit V Pot Prt Sg1 binnudežžen
binnudit V Pot Prt Sg2 binnudežžet
binnudit V Pot Prt Sg3 binnudeaččai
binnudit V Pot Prt Du1 binnudeaččaime
binnudit V Pot Prt Du2 binnudeaččaide
binnudit V Pot Prt Du3 binnudeaččaiga
binnudit V Pot Prt Pl1 binnudeaččaimet
binnudit V Pot Prt Pl2 binnudeaččaidet
binnudit V Pot Prt Pl3 binnudežže
binnudit V PrfPrc binnudan
binnudit V PrsPrc binnudeaddji
binnudit V Sup binnudeažžat
binnudit V VAbess binnutkeahttá binnutkeahttájin binnuthaga
binnudit V Ger binnudettiin
binnudit V Ger PxSg1 binnudettiinan
binnudit V Ger PxSg2 binnudettiinat
binnudit V Ger PxSg3 binnudettiinis
binnudit V Ger PxDu1 binnudettiineame
binnudit V Ger PxDu2 binnudettiineatte
binnudit V Ger PxDu3 binnudettiineaskka
binnudit V Ger PxPl1 binnudettiineamet
binnudit V Ger PxPl2 binnudettiineattet
binnudit V Ger PxPl3 binnudettiineaset
binnudit V Actio Nom binnudan
binnudit V Actio Gen binnudan
binnudit V Actio Loc binnudeamis binnudeames
binnudit V Actio Ess binnudeamen binnudeame
binnudit V Actio Com binnudemiin



Morphological tags