The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

bierggastuvvot: bierggastit+V+TV+Der/PassL+V+IV+Inf

bierggastit V TV Der/PassL V Inf bierggastuvvot
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Sg1 bierggastuvvon
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Sg2 bierggastuvvot
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Sg3 bierggastuvvo
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Du1 bierggastuvvojetne
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Du2 bierggastuvvobeahtti
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Du3 bierggastuvvoba
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Pl1 bierggastuvvot
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Pl2 bierggastuvvobehtet
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs Pl3 bierggastuvvojit
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prs ConNeg bierggastuvvo
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Sg1 bierggastuvvojin bierggastuvvojedjen
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Sg2 bierggastuvvojit bierggastuvvojedjet
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Sg3 bierggastuvvui
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Du1 bierggastuvvuime
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Du2 bierggastuvvuide
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Du3 bierggastuvvuiga
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Pl1 bierggastuvvuimet
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Pl2 bierggastuvvuidet
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt Pl3 bierggastuvvoje bierggastuvvojedje
bierggastit V TV Der/PassL V Ind Prt ConNeg bierggastuvvon
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Sg1 bierggastuvvošin bierggastuvvošedjen bierggastuvvolin bierggastuvvoledjen
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Sg2 bierggastuvvošit bierggastuvvošedjet bierggastuvvolit bierggastuvvoledjet
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Sg3 bierggastuvvošii bierggastuvvolii
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Du1 bierggastuvvošeimme bierggastuvvoleimme
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Du2 bierggastuvvošeidde bierggastuvvoleidde
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Du3 bierggastuvvošeigga bierggastuvvoleigga
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Pl1 bierggastuvvošeimmet bierggastuvvoleimmet
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Pl2 bierggastuvvošeiddet bierggastuvvoleiddet
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs Pl3 bierggastuvvoše bierggastuvvošedje bierggastuvvole bierggastuvvoledje
bierggastit V TV Der/PassL V Cond Prs ConNeg bierggastuvvoše bierggastuvvole
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Sg1 bierggastuvvožan
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Sg2 bierggastuvvožat
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Sg3 bierggastuvvoš bierggastuvvoža
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Du1 bierggastuvvožetne
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Du2 bierggastuvvožeahppi
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Du3 bierggastuvvožeaba
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Pl1 bierggastuvvožit bierggastuvvožat
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Pl2 bierggastuvvožehpet
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs Pl3 bierggastuvvožit
bierggastit V TV Der/PassL V Pot Prs ConNeg bierggastuvvoš
bierggastit V TV Der/PassL V PrfPrc bierggastuvvon
bierggastit V TV Der/PassL V Actio Loc bierggastuvvomis
bierggastit V TV Der/PassL V Actio Ess bierggastuvvomin bierggastuvvomen bierggastuvvome
bierggastit V TV Der/PassL V Actio Com bierggastuvvomiin

Other forms

bierggastit+V+TV+Der/PassL+V+IV+Ind+Prs+Pl1

bierggastit+V+TV+Der/PassL+V+IV+Ind+Prs+Sg2




Morphological tags