The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

biebmat: Verb (V)

biebmat V Inf biebmat
biebmat V Ind Prs Sg1 biepman
biebmat V Ind Prs Sg2 biepmat
biebmat V Ind Prs Sg3 biebmá
biebmat V Ind Prs Du1 bibme
biebmat V Ind Prs Du2 biebmabeahtti
biebmat V Ind Prs Du3 biebmaba
biebmat V Ind Prs Pl1 biebmat
biebmat V Ind Prs Pl2 biebmabehtet
biebmat V Ind Prs Pl3 bibmet
biebmat V Ind Prs ConNeg biepma
biebmat V Ind Prt Sg1 bibmen
biebmat V Ind Prt Sg2 bibmet
biebmat V Ind Prt Sg3 biepmai
biebmat V Ind Prt Du1 biepmaime
biebmat V Ind Prt Du2 biepmaide
biebmat V Ind Prt Du3 biepmaiga
biebmat V Ind Prt Pl1 biepmaimet
biebmat V Ind Prt Pl2 biepmaidet
biebmat V Ind Prt Pl3 bibme
biebmat V Ind Prt ConNeg biebman
biebmat V Cond Prs Sg1 biepmašin biepmašedjen biepmalin biepmaledjen
biebmat V Cond Prs Sg2 biepmašit biepmašedjet biepmalit biepmaledjet
biebmat V Cond Prs Sg3 biepmašii biepmalii
biebmat V Cond Prs Du1 biepmašeimme biepmaleimme
biebmat V Cond Prs Du2 biepmašeidde biepmaleidde
biebmat V Cond Prs Du3 biepmašeigga biepmaleigga
biebmat V Cond Prs Pl1 biepmašeimmet biepmaleimmet
biebmat V Cond Prs Pl2 biepmašeiddet biepmaleiddet
biebmat V Cond Prs Pl3 biepmaše biepmašedje biepmale biepmaledje
biebmat V Cond Prs ConNeg biepmaše biepmale
biebmat V Imprt Sg1 bibmon
biebmat V Imprt Sg2 biepma
biebmat V Imprt Sg3 bibmos
biebmat V Imprt Du1 biebmu
biebmat V Imprt Du2 biebmi
biebmat V Imprt Du3 bibmoska
biebmat V Imprt Pl1 bibmot biebmut
biebmat V Imprt Pl2 bibmet biebmet biebmit
biebmat V Imprt Pl3 bibmoset
biebmat V Imprt ConNeg biepma
biebmat V Pot Prs Sg1 biepmažan
biebmat V Pot Prs Sg2 biepmažat
biebmat V Pot Prs Sg3 biepmaš biepmaža
biebmat V Pot Prs Du1 biepmažetne
biebmat V Pot Prs Du2 biepmažeahppi
biebmat V Pot Prs Du3 biepmažeaba
biebmat V Pot Prs Pl1 biepmažit biepmažat
biebmat V Pot Prs Pl2 biepmažehpet
biebmat V Pot Prs Pl3 biepmažit
biebmat V Pot Prs ConNeg biepmaš
biebmat V PrfPrc biebman
biebmat V PrsPrc biebmi
biebmat V Sup biepmažit
biebmat V VAbess biepmakeahttá biepmakeahttájin biepmahaga
biebmat V Ger biepmadin biepmadiin biepmadettiin
biebmat V Ger PxSg1 biepmadettiinan
biebmat V Ger PxSg2 biepmadettiinat
biebmat V Ger PxSg3 biepmadettiinis
biebmat V Ger PxDu1 biepmadettiineame
biebmat V Ger PxDu2 biepmadettiineatte
biebmat V Ger PxDu3 biepmadettiineaskka
biebmat V Ger PxPl1 biepmadettiineamet
biebmat V Ger PxPl2 biepmadettiineattet
biebmat V Ger PxPl3 biepmadettiineaset
biebmat V Actio Nom biebman
biebmat V Actio Gen biebman
biebmat V Actio Loc biebmamis
biebmat V Actio Ess biebmamin biebmamen biebmame
biebmat V Actio Com biebmamiin



Morphological tags