The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

beavdegirje����llin: beavdi+N+Cmp/SgNom+Cmp#girje+N+Sg+Nom

beavdegirje N Sg Nom beavdegirje
beavdegirje N Sg Gen beavdegirjje
beavdegirje N Sg Gen Allegro beavdegirjje
beavdegirje N Sg Acc beavdegirjje
beavdegirje N Sg Ill beavdegirjii
beavdegirje N Sg Loc beavdegirjjes
beavdegirje N Sg Com beavdegirjjiin
beavdegirje N Pl Nom beavdegirjjet
beavdegirje N Pl Gen beavdegirjjiid
beavdegirje N Pl Acc beavdegirjjiid
beavdegirje N Pl Ill beavdegirjjiide
beavdegirje N Pl Loc beavdegirjjiin
beavdegirje N Pl Com beavdegirjjiiguin
beavdegirje N Ess beavdegirjen



Morphological tags