The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

beaggit: Verb (V)

beaggit V Inf beaggit
beaggit V Ind Prs Sg1 beakkán
beaggit V Ind Prs Sg2 beakkát
beaggit V Ind Prs Sg3 beaggá
beaggit V Ind Prs Du1 begge
beaggit V Ind Prs Du2 beaggibeahtti
beaggit V Ind Prs Du3 beaggiba
beaggit V Ind Prs Pl1 beaggit
beaggit V Ind Prs Pl2 beaggibehtet
beaggit V Ind Prs Pl3 begget
beaggit V Ind Prs ConNeg beakke
beaggit V Ind Prt Sg1 beggen
beaggit V Ind Prt Sg2 begget
beaggit V Ind Prt Sg3 bekkii
beaggit V Ind Prt Du1 bekkiime
beaggit V Ind Prt Du2 bekkiide
beaggit V Ind Prt Du3 bekkiiga
beaggit V Ind Prt Pl1 bekkiimet
beaggit V Ind Prt Pl2 bekkiidet
beaggit V Ind Prt Pl3 begge
beaggit V Ind Prt ConNeg beaggán
beaggit V Cond Prs Sg1 beakkášin beakkášedjen beakkálin beakkáledjen
beaggit V Cond Prs Sg2 beakkášit beakkášedjet beakkálit beakkáledjet
beaggit V Cond Prs Sg3 beakkášii beakkálii
beaggit V Cond Prs Du1 beakkášeimme beakkáleimme
beaggit V Cond Prs Du2 beakkášeidde beakkáleidde
beaggit V Cond Prs Du3 beakkášeigga beakkáleigga
beaggit V Cond Prs Pl1 beakkášeimmet beakkáleimmet
beaggit V Cond Prs Pl2 beakkášeiddet beakkáleiddet
beaggit V Cond Prs Pl3 beakkáše beakkášedje beakkále beakkáledje
beaggit V Cond Prs ConNeg beakkáše beakkále
beaggit V Imprt Sg1 beggon
beaggit V Imprt Sg2 beakke
beaggit V Imprt Sg3 beggos
beaggit V Imprt Du1 beaggu
beaggit V Imprt Du2 beaggi
beaggit V Imprt Du3 beggoska
beaggit V Imprt Pl1 beggot beaggut
beaggit V Imprt Pl2 begget beaggit beagget
beaggit V Imprt Pl3 beggoset
beaggit V Imprt ConNeg beakke
beaggit V Pot Prs Sg1 bekkežan
beaggit V Pot Prs Sg2 bekkežat
beaggit V Pot Prs Sg3 bekkeš bekkeža
beaggit V Pot Prs Du1 bekkežetne
beaggit V Pot Prs Du2 bekkežeahppi
beaggit V Pot Prs Du3 bekkežeaba
beaggit V Pot Prs Pl1 bekkežit bekkežat
beaggit V Pot Prs Pl2 bekkežehpet
beaggit V Pot Prs Pl3 bekkežit
beaggit V Pot Prs ConNeg bekkeš
beaggit V PrfPrc beaggán
beaggit V PrsPrc beaggi
beaggit V Sup beakkážit
beaggit V VAbess beakkekeahttá beakkekeahttájin beakkehaga beakkikeahttá beakkikeahttájin beakkihaga
beaggit V Ger beakkedin beakkediin beakkedettiin beakkidin beakkidiin beakkidettiin
beaggit V Ger PxSg1 beakkedettiinan beakkidettiinan
beaggit V Ger PxSg2 beakkedettiinat beakkidettiinat
beaggit V Ger PxSg3 beakkedettiinis beakkidettiinis
beaggit V Ger PxDu1 beakkedettiineame beakkidettiineame
beaggit V Ger PxDu2 beakkedettiineatte beakkidettiineatte
beaggit V Ger PxDu3 beakkedettiineaskka beakkidettiineaskka
beaggit V Ger PxPl1 beakkedettiineamet beakkidettiineamet
beaggit V Ger PxPl2 beakkedettiineattet beakkidettiineattet
beaggit V Ger PxPl3 beakkedettiineaset beakkidettiineaset
beaggit V Actio Nom beaggin
beaggit V Actio Gen beaggin
beaggit V Actio Loc beaggimis
beaggit V Actio Ess beaggimin beaggimen beaggime
beaggit V Actio Com beaggimiin



Morphological tags