The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

atnit: Verb (V)

atnit V Inf atnit
atnit V Ind Prs Sg1 anán
atnit V Ind Prs Sg2 anát
atnit V Ind Prs Sg3 atná
atnit V Ind Prs Du1 atne
atnit V Ind Prs Du2 atnibeahtti
atnit V Ind Prs Du3 atniba
atnit V Ind Prs Pl1 atnit
atnit V Ind Prs Pl2 atnibehtet
atnit V Ind Prs Pl3 atnet
atnit V Ind Prs ConNeg ane
atnit V Ind Prt Sg1 atnen
atnit V Ind Prt Sg2 atnet
atnit V Ind Prt Sg3 anii
atnit V Ind Prt Du1 aniime
atnit V Ind Prt Du2 aniide
atnit V Ind Prt Du3 aniiga
atnit V Ind Prt Pl1 aniimet
atnit V Ind Prt Pl2 aniidet
atnit V Ind Prt Pl3 atne
atnit V Ind Prt ConNeg atnán
atnit V Cond Prs Sg1 anášin anášedjen análin análedjen
atnit V Cond Prs Sg2 anášit anášedjet análit análedjet
atnit V Cond Prs Sg3 anášii análii
atnit V Cond Prs Du1 anášeimme análeimme
atnit V Cond Prs Du2 anášeidde análeidde
atnit V Cond Prs Du3 anášeigga análeigga
atnit V Cond Prs Pl1 anášeimmet análeimmet
atnit V Cond Prs Pl2 anášeiddet análeiddet
atnit V Cond Prs Pl3 anáše anášedje anále análedje
atnit V Cond Prs ConNeg anáše anále
atnit V Imprt Sg1 atnon
atnit V Imprt Sg2 ane
atnit V Imprt Sg3 atnos
atnit V Imprt Du1 adnu
atnit V Imprt Du2 adni
atnit V Imprt Du3 atnoska
atnit V Imprt Pl1 atnot adnut
atnit V Imprt Pl2 atnet adnit adnet
atnit V Imprt Pl3 atnoset
atnit V Imprt ConNeg ane
atnit V Pot Prs Sg1 anežan
atnit V Pot Prs Sg2 anežat
atnit V Pot Prs Sg3 aneš aneža
atnit V Pot Prs Du1 anežetne
atnit V Pot Prs Du2 anežeahppi
atnit V Pot Prs Du3 anežeaba
atnit V Pot Prs Pl1 anežit anežat
atnit V Pot Prs Pl2 anežehpet
atnit V Pot Prs Pl3 anežit
atnit V Pot Prs ConNeg aneš
atnit V PrfPrc atnán
atnit V PrsPrc adni
atnit V Sup anážit
atnit V VAbess anikeahttá anikeahttájin anihaga anekeahttá anekeahttájin anehaga
atnit V Ger anidin anidiin anidettiin anedin anediin anedettiin
atnit V Ger PxSg1 anidettiinan anedettiinan
atnit V Ger PxSg2 anidettiinat anedettiinat
atnit V Ger PxSg3 anidettiinis anedettiinis
atnit V Ger PxDu1 anidettiineame anedettiineame
atnit V Ger PxDu2 anidettiineatte anedettiineatte
atnit V Ger PxDu3 anidettiineaskka anedettiineaskka
atnit V Ger PxPl1 anidettiineamet anedettiineamet
atnit V Ger PxPl2 anidettiineattet anedettiineattet
atnit V Ger PxPl3 anidettiineaset anedettiineaset
atnit V Actio Nom atnin
atnit V Actio Gen atnin
atnit V Actio Loc atnimis
atnit V Actio Ess atnimin atnimen atnime
atnit V Actio Com atnimiin



Morphological tags