The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

alkoholista: Noun (N)

alkoholista N Sg Nom alkoholista
alkoholista N Sg Gen alkoholistta
alkoholista N Sg Gen Allegro alkoholistta
alkoholista N Sg Acc alkoholistta
alkoholista N Sg Ill alkoholistii
alkoholista N Sg Loc alkoholisttas
alkoholista N Sg Com alkoholisttain
alkoholista N Pl Nom alkoholisttat
alkoholista N Pl Gen alkoholisttaid
alkoholista N Pl Acc alkoholisttaid
alkoholista N Pl Ill alkoholisttaide
alkoholista N Pl Loc alkoholisttain
alkoholista N Pl Com alkoholisttaiguin
alkoholista N Ess alkoholistan



Morphological tags