The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

alit: Adjective (A)

alit A Attr alit
alit A Der/Comp A Attr alihit alihut alihet alihat
alit A Der/Superl A Attr aliheamos alihamos
alit A Sg Nom alit
alit A Sg Gen alit aliha
alit A Sg Acc alit aliha
alit A Sg Ill alihii
alit A Sg Loc alihis
alit A Sg Com alihiin
alit A Pl Nom alihat
alit A Pl Gen alihiid
alit A Pl Acc alihiid
alit A Pl Ill alihiidda
alit A Pl Loc alihiin
alit A Pl Com alihiiguin
alit A Ess alihin
alit A Der/Comp A Ess aliheabbon alihabbon
alit A Der/Comp A Sg Nom alihit alihut alihet aliheabbo alihat alihabbo
alit A Der/Comp A Sg Gen aliheappo alihabbo
alit A Der/Comp A Sg Acc aliheappo alihabbo
alit A Der/Comp A Sg Ill alihebbui alihabbui
alit A Der/Comp A Sg Loc aliheappos alihabbos
alit A Der/Comp A Sg Com aliheappuin alihabbuin
alit A Der/Comp A Pl Nom aliheappot alihabbot
alit A Der/Comp A Pl Gen aliheappuid alihabbuid
alit A Der/Comp A Pl Acc aliheappuid alihabbuid
alit A Der/Comp A Pl Ill aliheappuide alihabbuide
alit A Der/Comp A Pl Loc aliheappuin alihabbuin
alit A Der/Comp A Pl Com aliheappuiguin alihabbuiguin
alit A Der/Superl A Ess aliheamosin alihamosin
alit A Der/Superl A Sg Nom aliheamos alihamos
alit A Der/Superl A Sg Gen alihepmosa alihamosa
alit A Der/Superl A Sg Acc alihepmosa alihamosa
alit A Der/Superl A Sg Ill alihepmosii alihamosii
alit A Der/Superl A Sg Loc alihepmosis alihamosis
alit A Der/Superl A Sg Com alihepmosiin alihamosiin
alit A Der/Superl A Pl Nom alihepmosat alihamosat
alit A Der/Superl A Pl Gen alihepmosiid alihamosiid
alit A Der/Superl A Pl Acc alihepmosiid alihamosiid
alit A Der/Superl A Pl Ill alihepmosiidda alihamosiidda
alit A Der/Superl A Pl Loc alihepmosiin alihamosiin
alit A Der/Superl A Pl Com alihepmosiiguin alihamosiiguin



Morphological tags