The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

afasiija: Noun (N)

afasiija N Sg Nom afasiija
afasiija N Sg Gen afasiija
afasiija N Sg Gen Allegro afasiija
afasiija N Sg Acc afasiija
afasiija N Sg Ill afasiijii afasiijai
afasiija N Sg Loc afasiijas
afasiija N Sg Com afasiijain
afasiija N Pl Nom afasiijat
afasiija N Pl Gen afasiijaid
afasiija N Pl Acc afasiijaid
afasiija N Pl Ill afasiijaide
afasiija N Pl Loc afasiijain
afasiija N Pl Com afasiijaiguin
afasiija N Ess afasiijan



Morphological tags