The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

Uhcavuotna: Noun (N)

Uhcavuotna N Prop Sg Nom Uhcavuotna
Uhcavuotna N Prop Sg Gen Uhcavuona
Uhcavuotna N Prop Sg Acc Uhcavuona
Uhcavuotna N Prop Sg Ill Uhcavutnii
Uhcavuotna N Prop Sg Loc Uhcavuonas
Uhcavuotna N Prop Sg Com Uhcavuonain
Uhcavuotna N Prop Pl Gen Uhcavuonaid
Uhcavuotna N Prop Pl Acc Uhcavuonaid
Uhcavuotna N Prop Pl Ill Uhcavuonaide
Uhcavuotna N Prop Pl Loc Uhcavuonain
Uhcavuotna N Prop Pl Com Uhcavuonaiguin



Morphological tags