The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

Lulli-Afrihk��: lulli+N+Sg+Nom

lulli N Sg Nom lulli
lulli N Sg Gen luli
lulli N Sg Acc luli
lulli N Sg Com luliin
lulli N Pl Nom lulit
lulli N Pl Gen luliid
lulli N Pl Acc luliid
lulli N Pl Ill luliide
lulli N Pl Loc luliin
lulli N Pl Com luliiguin
lulli N Ess lullin
lulli N Ess PxSg1 lullinan
lulli N Ess PxSg2 lullinat
lulli N Ess PxSg3 lullinis
lulli N Ess PxDu1 lullineame
lulli N Ess PxDu2 lullineatte
lulli N Ess PxDu3 lullineaskka
lulli N Ess PxPl1 lullineamet
lulli N Ess PxPl2 lullineattet
lulli N Ess PxPl3 lullineaset



Morphological tags