The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

Fielvuotna: Noun (N)

Fielvuotna N Prop Sg Nom Fielvuotna
Fielvuotna N Prop Sg Gen Fielvuona
Fielvuotna N Prop Sg Acc Fielvuona
Fielvuotna N Prop Sg Ill Fielvutnii
Fielvuotna N Prop Sg Loc Fielvuonas
Fielvuotna N Prop Sg Com Fielvuonain
Fielvuotna N Prop Pl Gen Fielvuonaid
Fielvuotna N Prop Pl Acc Fielvuonaid
Fielvuotna N Prop Pl Ill Fielvuonaide
Fielvuotna N Prop Pl Loc Fielvuonain
Fielvuotna N Prop Pl Com Fielvuonaiguin



Morphological tags