The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

vuajnoe: Noun (N)

vuajnoe N Sg Nom vuajnoe
vuajnoe N Sg Gen vuajnoen
vuajnoe N Sg Acc vuajnoem
vuajnoe N Sg Ill vuajnose vuajnese
vuajnoe N Sg Ine vuajnosne
vuajnoe N Sg Ela vuajnoste
vuajnoe N Sg Com vuajnojne
vuajnoe N Pl Nom vuajnoeh
vuajnoe N Pl Gen vuajnoej
vuajnoe N Pl Acc vuajnojde
vuajnoe N Pl Ill vuajnojde
vuajnoe N Pl Ine vuajnojne
vuajnoe N Pl Ela vuajnojste
vuajnoe N Pl Com vuajnoejgujmie
vuajnoe N Ess vuajnojne
vuajnoe N Sg Nom PxSg1 vuajnome
vuajnoe N Sg Nom PxSg2 vuajnedh
vuajnoe N Sg Nom PxSg3 vuajnobe vuajnese
vuajnoe N Sg Gen PxSg1 vuajnene
vuajnoe N Sg Gen PxSg3 vuajnoben
vuajnoe N Sg Acc PxSg1 vuajneme vuajnemem
vuajnoe N Sg Acc PxSg2 vuajnemdh
vuajnoe N Sg Acc PxSg3 vuajnobem vuajnemse
vuajnoe N Sg Ill PxSg1 vuajnesanne
vuajnoe N Sg Ill PxSg2 vuajnesadth
vuajnoe N Sg Ill PxSg3 vuajnoebasse
vuajnoe N Sg Ine PxSg3 vuajnoebisnie
vuajnoe N Sg Ela PxSg1 vuajnoestanne
vuajnoe N Sg Ela PxSg2 vuajnoestadth
vuajnoe N Sg Ela PxSg3 vuajnoebistie
vuajnoe N Sg Com PxSg2 vuajnoenadth
vuajnoe N Sg Com PxSg3 vuajnoebinie
vuajnoe N Sg Ess PxSg3 vuajnoebinie



Morphological tags