The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

unnebel��hkoe-maadtoe: maadtoe+N+Sg+Nom

maadtoe N Sg Nom maadtoe
maadtoe N Sg Gen maadtoen
maadtoe N Sg Acc maadtoem
maadtoe N Sg Ill maadtose måådtese
maadtoe N Sg Ine maadtosne
maadtoe N Sg Ela maadtoste
maadtoe N Sg Com maadtojne
maadtoe N Pl Nom maadtoeh
maadtoe N Pl Gen maadtoej
maadtoe N Pl Acc maadtojde
maadtoe N Pl Ill maadtojde
maadtoe N Pl Ine maadtojne
maadtoe N Pl Ela maadtojste
maadtoe N Pl Com maadtoejgujmie
maadtoe N Ess maadtojne
maadtoe N Sg Nom PxSg1 maadtome
maadtoe N Sg Nom PxSg2 maadtedh
maadtoe N Sg Nom PxSg3 maadtese maadtobe
maadtoe N Sg Gen PxSg1 maadtene
maadtoe N Sg Gen PxSg3 maadtoben
maadtoe N Sg Acc PxSg1 maadteme maadtemem
maadtoe N Sg Acc PxSg2 maadtemdh
maadtoe N Sg Acc PxSg3 maadtemse maadtobem
maadtoe N Sg Ill PxSg1 måådtesanne
maadtoe N Sg Ill PxSg2 måådtesadth
maadtoe N Sg Ill PxSg3 maadtoebasse
maadtoe N Sg Ine PxSg3 maadtoebisnie
maadtoe N Sg Ela PxSg1 maadtoestanne
maadtoe N Sg Ela PxSg2 maadtoestadth
maadtoe N Sg Ela PxSg3 maadtoebistie
maadtoe N Sg Com PxSg2 maadtoenadth
maadtoe N Sg Com PxSg3 maadtoebinie
maadtoe N Sg Ess PxSg3 maadtoebinie



Morphological tags