The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

tjovve: Noun (N)

tjovve N Sg Nom tjovve
tjovve N Sg Gen tjovven
tjovve N Sg Acc tjovvem
tjovve N Sg Ill tjovvese
tjovve N Sg Ine tjovvesne
tjovve N Sg Ela tjovveste
tjovve N Sg Com tjovvine
tjovve N Pl Nom tjovvh
tjovve N Pl Gen tjovvi
tjovve N Pl Acc tjovvide
tjovve N Pl Ill tjovvide
tjovve N Pl Ine tjovvine
tjovve N Pl Ela tjovvijste
tjovve N Pl Com tjovvigujmie
tjovve N Ess tjovvine



Morphological tags