The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

tj��elke-dorjese: dorjese+N+Sg+Nom

dorjese N Sg Nom dorjese
dorjese N Sg Gen dorjesen
dorjese N Sg Acc dorjesem
dorjese N Sg Ill dorjesasse
dorjese N Sg Ine dorjesisnie
dorjese N Sg Ela dorjesistie
dorjese N Sg Com dorjesinie
dorjese N Pl Nom dorjesh
dorjese N Pl Gen dorjesi
dorjese N Pl Acc dorjesidie
dorjese N Pl Ill dorjesidie
dorjese N Pl Ine dorjesinie
dorjese N Pl Ela dorjesijstie
dorjese N Pl Com dorjesigujmie
dorjese N Ess dorjesinie



Morphological tags