The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

suelien-reklaame: suelienreklaame+N+Sg+Nom

suelienreklaame N Sg Nom suelien-reklaame suelienreklaame
suelienreklaame N Sg Gen suelien-reklaamen suelienreklaamen
suelienreklaame N Sg Acc suelien-reklaamem suelienreklaamem
suelienreklaame N Sg Ill suelien-reklaamese suelienreklaamese
suelienreklaame N Sg Ine suelien-reklaamesne suelienreklaamesne
suelienreklaame N Sg Ela suelien-reklaameste suelienreklaameste
suelienreklaame N Sg Com suelien-reklaamine suelienreklaamine
suelienreklaame N Pl Nom suelien-reklaamh suelienreklaamh
suelienreklaame N Pl Gen suelien-reklaami suelienreklaami
suelienreklaame N Pl Acc suelien-reklaamide suelienreklaamide
suelienreklaame N Pl Ill suelien-reklaamide suelienreklaamide
suelienreklaame N Pl Ine suelien-reklaamine suelienreklaamine
suelienreklaame N Pl Ela suelien-reklaamijste suelienreklaamijste
suelienreklaame N Pl Com suelien-reklaamigujmie suelienreklaamigujmie
suelienreklaame N Ess suelien-reklaamine suelienreklaamine



Morphological tags