The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

skraejrie: Noun (N)

skraejrie N Sg Nom skraejrie
skraejrie N Sg Gen skraejrien
skraejrie N Sg Acc skraejriem
skraejrie N Sg Ill skraajran
skraejrie N Sg Ine skraejresne
skraejrie N Sg Ela skraejreste
skraejrie N Sg Com skraejrine skreejrine
skraejrie N Pl Nom skraejrieh
skraejrie N Pl Gen skraejriej skreejri
skraejrie N Pl Acc skraejride skreejride
skraejrie N Pl Ill skraejride skreejride
skraejrie N Pl Ine skraejrine skreejrine
skraejrie N Pl Ela skraejrijste skreejrijste
skraejrie N Pl Com skraejriejgujmie skreejrigujmie
skraejrie N Ess skraejrine skreejrine
skraejrie N Sg Nom PxSg1 skraajreme
skraejrie N Sg Nom PxSg2 skraajredh
skraejrie N Sg Nom PxSg3 skraejrebe skraejrese
skraejrie N Sg Gen PxSg1 skraajrene
skraejrie N Sg Gen PxSg3 skraejreben
skraejrie N Sg Acc PxSg1 skraajreme skraajremem
skraejrie N Sg Acc PxSg2 skraajremdh
skraejrie N Sg Acc PxSg3 skraejrebem skraejremse
skraejrie N Sg Ill PxSg1 skraajrasanne
skraejrie N Sg Ill PxSg2 skraajrasadth
skraejrie N Sg Ill PxSg3 skraejriebasse
skraejrie N Sg Ine PxSg3 skraejriebinie
skraejrie N Sg Ela PxSg1 skraejriestanne
skraejrie N Sg Ela PxSg2 skraejriestadth
skraejrie N Sg Ela PxSg3 skraejriebistie
skraejrie N Sg Com PxSg2 skraajranadth
skraejrie N Sg Com PxSg3 skraejriebinie



Morphological tags