The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

saetniedehtedh: Verb (V)

saetniedehtedh V Inf saetniedehtedh
saetniedehtedh V PrfPrc saetniedahteme
saetniedehtedh V Ger saetniedehtieminie
saetniedehtedh V VGen saetniedehtien
saetniedehtedh V Ind Prs Sg1 saetniedahtam
saetniedehtedh V Ind Prs Sg2 saetniedahtah
saetniedehtedh V Ind Prs Sg3 saetniedahta
saetniedehtedh V Ind Prs Du1 saetniedehtien
saetniedehtedh V Ind Prs Du2 saetniedehteden saetniedehtiejidien saetniedehtiejidien
saetniedehtedh V Ind Prs Du3 saetniedehtiejægan saetniedehtiejægan
saetniedehtedh V Ind Prs Pl1 saetniedehtebe saetniedehtiejibie saetniedehtiejibie
saetniedehtedh V Ind Prs Pl2 saetniedehtede saetniedehtiejidie saetniedehtiejidie
saetniedehtedh V Ind Prs Pl3 saetniedehtieh
saetniedehtedh V Ind Prt Sg1 saetniedehtim
saetniedehtedh V Ind Prt Sg2 saetniedehtih
saetniedehtedh V Ind Prt Sg3 saetniedehti
saetniedehtedh V Ind Prt Du1 saetniedehtimen
saetniedehtedh V Ind Prt Du2 saetniedehtiden
saetniedehtedh V Ind Prt Du3 saetniedehtigan
saetniedehtedh V Ind Prt Pl1 saetniedehtimh
saetniedehtedh V Ind Prt Pl2 saetniedehtidh
saetniedehtedh V Ind Prt Pl3 saetniedehtin
saetniedehtedh V ConNeg saetniedehtieh
saetniedehtedh V Imprt Sg2 saetniedehtieh
saetniedehtedh V Imprt Du1 saetniedehtien
saetniedehtedh V Imprt Du2 saetniedehteden
saetniedehtedh V Imprt Pl1 saetniedehtijibie saetniedehtebe
saetniedehtedh V Imprt Pl2 saetniedehtede



Morphological tags