The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

saehtedh: Verb (V)

saehtedh V Inf saehtedh
saehtedh V PrfPrc saahteme
saehtedh V Ger saehtieminie
saehtedh V VGen saehtien
saehtedh V Ind Prs Sg1 saahtam
saehtedh V Ind Prs Sg2 saahtah
saehtedh V Ind Prs Sg3 saahta
saehtedh V Ind Prs Du1 saehtien
saehtedh V Ind Prs Du2 saehteden saehtiejidien saehtiejidien
saehtedh V Ind Prs Du3 saehtiejægan saehtiejægan
saehtedh V Ind Prs Pl1 saehtebe saehtiejibie saehtiejibie
saehtedh V Ind Prs Pl2 saehtede saehtiejidie saehtiejidie
saehtedh V Ind Prs Pl3 saehtieh
saehtedh V Ind Prt Sg1 seehtim saehtiejim
saehtedh V Ind Prt Sg2 seehtih saehtiejih
saehtedh V Ind Prt Sg3 seehti saehtieji
saehtedh V Ind Prt Du1 seehtimen saehtiejimen
saehtedh V Ind Prt Du2 seehtiden saehtiejiden
saehtedh V Ind Prt Du3 seehtigan saehtiejigan
saehtedh V Ind Prt Pl1 seehtimh saehtiejimh
saehtedh V Ind Prt Pl2 seehtidh saehtiejidh
saehtedh V Ind Prt Pl3 seehtin saehtiejin
saehtedh V ConNeg saehtieh
saehtedh V Imprt Sg2 saehtieh
saehtedh V Imprt Du1 saehtien
saehtedh V Imprt Du2 saehteden
saehtedh V Imprt Pl1 saehtijibie saehtebe
saehtedh V Imprt Pl2 saehtede



Morphological tags