The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

reklaamen��rhtome: reklaame+N+Sg+Gen

reklaame N Sg Nom reklaame
reklaame N Sg Gen reklaamen
reklaame N Sg Acc reklaamem
reklaame N Sg Ill reklaamese
reklaame N Sg Ine reklaamesne
reklaame N Sg Ela reklaameste
reklaame N Sg Com reklaamine
reklaame N Pl Nom reklaamh
reklaame N Pl Gen reklaami
reklaame N Pl Acc reklaamide
reklaame N Pl Ill reklaamide
reklaame N Pl Ine reklaamine
reklaame N Pl Ela reklaamijste
reklaame N Pl Com reklaamigujmie
reklaame N Ess reklaamine



Morphological tags