The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

reeredh: Verb (V)

reeredh V Inf reeredh
reeredh V PrfPrc reereme
reeredh V Ger reereminie
reeredh V VGen reeren
reeredh V Ind Prs Sg1 reerem
reeredh V Ind Prs Sg2 reerh
reeredh V Ind Prs Sg3 reerie
reeredh V Ind Prs Du1 reerien
reeredh V Ind Prs Du2 reereden reerijidien
reeredh V Ind Prs Du3 reerijægan
reeredh V Ind Prs Pl1 reerebe reerijibie
reeredh V Ind Prs Pl2 reerede reerijidie
reeredh V Ind Prs Pl3 reerieh
reeredh V Ind Prt Sg1 reerim
reeredh V Ind Prt Sg2 reerih
reeredh V Ind Prt Sg3 reeri
reeredh V Ind Prt Du1 reerimen
reeredh V Ind Prt Du2 reeriden
reeredh V Ind Prt Du3 reerigan
reeredh V Ind Prt Pl1 reerimh
reeredh V Ind Prt Pl2 reeridh
reeredh V Ind Prt Pl3 reerin
reeredh V ConNeg reerh
reeredh V Imprt Sg2 reerh
reeredh V Imprt Du2 reereden
reeredh V Imprt Pl2 reerede



Morphological tags