The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

reaktamaaksoe: reakta+N+Cmp/SgNom+Cmp#maaksoe+N+Sg+Nom

reaktamaaksoe N Sg Nom reaktamaaksoe
reaktamaaksoe N Sg Gen reaktamaaksoen
reaktamaaksoe N Sg Acc reaktamaaksoem
reaktamaaksoe N Sg Ill reaktamååksese reaktamaaksose
reaktamaaksoe N Sg Ine reaktamaaksosne
reaktamaaksoe N Sg Ela reaktamaaksoste
reaktamaaksoe N Sg Com reaktamaaksojne
reaktamaaksoe N Pl Nom reaktamaaksoeh
reaktamaaksoe N Pl Gen reaktamaaksoej
reaktamaaksoe N Pl Acc reaktamaaksojde
reaktamaaksoe N Pl Ill reaktamaaksojde
reaktamaaksoe N Pl Ine reaktamaaksojne
reaktamaaksoe N Pl Ela reaktamaaksojste
reaktamaaksoe N Pl Com reaktamaaksoejgujmie
reaktamaaksoe N Ess reaktamaaksojne
reaktamaaksoe N Sg Nom PxSg1 reaktamaaksome
reaktamaaksoe N Sg Nom PxSg2 reaktamaaksedh
reaktamaaksoe N Sg Nom PxSg3 reaktamaaksobe reaktamaaksese
reaktamaaksoe N Sg Gen PxSg1 reaktamaaksene
reaktamaaksoe N Sg Gen PxSg3 reaktamaaksoben
reaktamaaksoe N Sg Acc PxSg1 reaktamaakseme reaktamaaksemem
reaktamaaksoe N Sg Acc PxSg2 reaktamaaksemdh
reaktamaaksoe N Sg Acc PxSg3 reaktamaaksobem reaktamaaksemse
reaktamaaksoe N Sg Ill PxSg1 reaktamååksesanne
reaktamaaksoe N Sg Ill PxSg2 reaktamååksesadth
reaktamaaksoe N Sg Ill PxSg3 reaktamaaksoebasse
reaktamaaksoe N Sg Ine PxSg3 reaktamaaksoebisnie
reaktamaaksoe N Sg Ela PxSg1 reaktamaaksoestanne
reaktamaaksoe N Sg Ela PxSg2 reaktamaaksoestadth
reaktamaaksoe N Sg Ela PxSg3 reaktamaaksoebistie
reaktamaaksoe N Sg Com PxSg2 reaktamaaksoenadth
reaktamaaksoe N Sg Com PxSg3 reaktamaaksoebinie
reaktamaaksoe N Sg Ess PxSg3 reaktamaaksoebinie



Morphological tags