The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

raajroe: Noun (N)

raajroe N Sg Nom raajroe
raajroe N Sg Gen raajroen
raajroe N Sg Acc raajroem
raajroe N Sg Ill rååjrese raajrose
raajroe N Sg Ine raajrosne
raajroe N Sg Ela raajroste
raajroe N Sg Com raajrojne
raajroe N Pl Nom raajroeh
raajroe N Pl Gen raajroej
raajroe N Pl Acc raajrojde
raajroe N Pl Ill raajrojde
raajroe N Pl Ine raajrojne
raajroe N Pl Ela raajrojste
raajroe N Pl Com raajroejgujmie
raajroe N Ess raajrojne
raajroe N Sg Nom PxSg1 raajrome
raajroe N Sg Nom PxSg2 raajredh
raajroe N Sg Nom PxSg3 raajrobe raajrese
raajroe N Sg Gen PxSg1 raajrene
raajroe N Sg Gen PxSg3 raajroben
raajroe N Sg Acc PxSg1 raajreme raajremem
raajroe N Sg Acc PxSg2 raajremdh
raajroe N Sg Acc PxSg3 raajrobem raajremse
raajroe N Sg Ill PxSg1 rååjresanne
raajroe N Sg Ill PxSg2 rååjresadth
raajroe N Sg Ill PxSg3 raajroebasse
raajroe N Sg Ine PxSg3 raajroebisnie
raajroe N Sg Ela PxSg1 raajroestanne
raajroe N Sg Ela PxSg2 raajroestadth
raajroe N Sg Ela PxSg3 raajroebistie
raajroe N Sg Com PxSg2 raajroenadth
raajroe N Sg Com PxSg3 raajroebinie
raajroe N Sg Ess PxSg3 raajroebinie



Morphological tags