The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

plearkoe: Noun (N)

plearkoe N Sg Nom plearkoe
plearkoe N Sg Gen plearkoen
plearkoe N Sg Acc plearkoem
plearkoe N Sg Ill plyörkese plearkose
plearkoe N Sg Ine plearkosne
plearkoe N Sg Ela plearkoste
plearkoe N Sg Com plearkojne
plearkoe N Pl Nom plearkoeh
plearkoe N Pl Gen plearkoej
plearkoe N Pl Acc plearkojde
plearkoe N Pl Ill plearkojde
plearkoe N Pl Ine plearkojne
plearkoe N Pl Ela plearkojste
plearkoe N Pl Com plearkoejgujmie
plearkoe N Ess plearkojne
plearkoe N Sg Nom PxSg1 plearkome
plearkoe N Sg Nom PxSg2 plearkedh
plearkoe N Sg Nom PxSg3 plearkobe plearkese
plearkoe N Sg Gen PxSg1 plearkene
plearkoe N Sg Gen PxSg3 plearkoben
plearkoe N Sg Acc PxSg1 plearkeme plearkemem
plearkoe N Sg Acc PxSg2 plearkemdh
plearkoe N Sg Acc PxSg3 plearkobem plearkemse
plearkoe N Sg Ill PxSg1 plyörkesanne
plearkoe N Sg Ill PxSg2 plyörkesadth
plearkoe N Sg Ill PxSg3 plearkoebasse
plearkoe N Sg Ine PxSg3 plearkoebisnie
plearkoe N Sg Ela PxSg1 plearkoestanne
plearkoe N Sg Ela PxSg2 plearkoestadth
plearkoe N Sg Ela PxSg3 plearkoebistie
plearkoe N Sg Com PxSg2 plearkoenadth
plearkoe N Sg Com PxSg3 plearkoebinie
plearkoe N Sg Ess PxSg3 plearkoebinie



Morphological tags