The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

maelie-��erie: maelie+N+Sg+Nom

maelie N Sg Nom maelie
maelie N Sg Gen maelien
maelie N Sg Acc maeliem
maelie N Sg Ill maalan
maelie N Sg Ine maelesne
maelie N Sg Ela maeleste
maelie N Sg Com maeline meeline
maelie N Pl Nom maelieh
maelie N Pl Gen maeliej meeli
maelie N Pl Acc maelide meelide
maelie N Pl Ill maelide meelide
maelie N Pl Ine maeline meeline
maelie N Pl Ela maelijste meelijste
maelie N Pl Com maeliejgujmie meeligujmie
maelie N Ess maeline meeline
maelie N Sg Nom PxSg1 maaleme
maelie N Sg Nom PxSg2 maaledh
maelie N Sg Nom PxSg3 maelebe maelese
maelie N Sg Gen PxSg1 maalene
maelie N Sg Gen PxSg3 maeleben
maelie N Sg Acc PxSg1 maaleme maalemem
maelie N Sg Acc PxSg2 maalemdh
maelie N Sg Acc PxSg3 maelebem maelemse
maelie N Sg Ill PxSg1 maalasanne
maelie N Sg Ill PxSg2 maalasadth
maelie N Sg Ill PxSg3 maeliebasse
maelie N Sg Ine PxSg3 maeliebinie
maelie N Sg Ela PxSg1 maeliestanne
maelie N Sg Ela PxSg2 maeliestadth
maelie N Sg Ela PxSg3 maeliebistie
maelie N Sg Com PxSg2 maalanadth
maelie N Sg Com PxSg3 maeliebinie



Morphological tags