The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

maajsoe: Noun (N)

maajsoe N Sg Nom maajsoe
maajsoe N Sg Gen maajsoen
maajsoe N Sg Acc maajsoem
maajsoe N Sg Ill mååjsese maajsose
maajsoe N Sg Ine maajsosne
maajsoe N Sg Ela maajsoste
maajsoe N Sg Com maajsojne
maajsoe N Pl Nom maajsoeh
maajsoe N Pl Gen maajsoej
maajsoe N Pl Acc maajsojde
maajsoe N Pl Ill maajsojde
maajsoe N Pl Ine maajsojne
maajsoe N Pl Ela maajsojste
maajsoe N Pl Com maajsoejgujmie
maajsoe N Ess maajsojne
maajsoe N Sg Nom PxSg1 maajsome
maajsoe N Sg Nom PxSg2 maajsedh
maajsoe N Sg Nom PxSg3 maajsobe maajsese
maajsoe N Sg Gen PxSg1 maajsene
maajsoe N Sg Gen PxSg3 maajsoben
maajsoe N Sg Acc PxSg1 maajseme maajsemem
maajsoe N Sg Acc PxSg2 maajsemdh
maajsoe N Sg Acc PxSg3 maajsobem maajsemse
maajsoe N Sg Ill PxSg1 mååjsesanne
maajsoe N Sg Ill PxSg2 mååjsesadth
maajsoe N Sg Ill PxSg3 maajsoebasse
maajsoe N Sg Ine PxSg3 maajsoebisnie
maajsoe N Sg Ela PxSg1 maajsoestanne
maajsoe N Sg Ela PxSg2 maajsoestadth
maajsoe N Sg Ela PxSg3 maajsoebistie
maajsoe N Sg Com PxSg2 maajsoenadth
maajsoe N Sg Com PxSg3 maajsoebinie
maajsoe N Sg Ess PxSg3 maajsoebinie



Morphological tags