The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

maahtoe: Noun (N)

maahtoe N Sg Nom maahtoe
maahtoe N Sg Gen maahtoen
maahtoe N Sg Acc maahtoem
maahtoe N Sg Ill mååhtese maahtose
maahtoe N Sg Ine maahtosne
maahtoe N Sg Ela maahtoste
maahtoe N Sg Com maahtojne
maahtoe N Pl Nom maahtoeh
maahtoe N Pl Gen maahtoej
maahtoe N Pl Acc maahtojde
maahtoe N Pl Ill maahtojde
maahtoe N Pl Ine maahtojne
maahtoe N Pl Ela maahtojste
maahtoe N Pl Com maahtoejgujmie
maahtoe N Ess maahtojne
maahtoe N Sg Nom PxSg1 maahtome
maahtoe N Sg Nom PxSg2 maahtedh
maahtoe N Sg Nom PxSg3 maahtobe maahtese
maahtoe N Sg Gen PxSg1 maahtene
maahtoe N Sg Gen PxSg3 maahtoben
maahtoe N Sg Acc PxSg1 maahteme maahtemem
maahtoe N Sg Acc PxSg2 maahtemdh
maahtoe N Sg Acc PxSg3 maahtobem maahtemse
maahtoe N Sg Ill PxSg1 mååhtesanne
maahtoe N Sg Ill PxSg2 mååhtesadth
maahtoe N Sg Ill PxSg3 maahtoebasse
maahtoe N Sg Ine PxSg3 maahtoebisnie
maahtoe N Sg Ela PxSg1 maahtoestanne
maahtoe N Sg Ela PxSg2 maahtoestadth
maahtoe N Sg Ela PxSg3 maahtoebistie
maahtoe N Sg Com PxSg2 maahtoenadth
maahtoe N Sg Com PxSg3 maahtoebinie
maahtoe N Sg Ess PxSg3 maahtoebinie



Morphological tags