The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

lissie-latjkoe: lissie+N+Cmp/SgNom+Cmp/Hyph+Cmp#latjkoe+N+Sg+Nom

lissie-latjkoe N Sg Nom lissie-latjkoe
lissie-latjkoe N Sg Gen lissie-latjkoen
lissie-latjkoe N Sg Acc lissie-latjkoem
lissie-latjkoe N Sg Ill lissie-lotjkese lissie-latjkose
lissie-latjkoe N Sg Ine lissie-latjkosne
lissie-latjkoe N Sg Ela lissie-latjkoste
lissie-latjkoe N Sg Com lissie-latjkojne
lissie-latjkoe N Pl Nom lissie-latjkoeh
lissie-latjkoe N Pl Gen lissie-latjkoej
lissie-latjkoe N Pl Acc lissie-latjkojde
lissie-latjkoe N Pl Ill lissie-latjkojde
lissie-latjkoe N Pl Ine lissie-latjkojne
lissie-latjkoe N Pl Ela lissie-latjkojste
lissie-latjkoe N Pl Com lissie-latjkoejgujmie
lissie-latjkoe N Ess lissie-latjkojne
lissie-latjkoe N Sg Nom PxSg1 lissie-latjkome
lissie-latjkoe N Sg Nom PxSg2 lissie-latjkedh
lissie-latjkoe N Sg Nom PxSg3 lissie-latjkobe lissie-latjkese
lissie-latjkoe N Sg Gen PxSg1 lissie-latjkene
lissie-latjkoe N Sg Gen PxSg3 lissie-latjkoben
lissie-latjkoe N Sg Acc PxSg1 lissie-latjkeme lissie-latjkemem
lissie-latjkoe N Sg Acc PxSg2 lissie-latjkemdh
lissie-latjkoe N Sg Acc PxSg3 lissie-latjkobem lissie-latjkemse
lissie-latjkoe N Sg Ill PxSg1 lissie-lotjkesanne
lissie-latjkoe N Sg Ill PxSg2 lissie-lotjkesadth
lissie-latjkoe N Sg Ill PxSg3 lissie-latjkoebasse
lissie-latjkoe N Sg Ine PxSg3 lissie-latjkoebisnie
lissie-latjkoe N Sg Ela PxSg1 lissie-latjkoestanne
lissie-latjkoe N Sg Ela PxSg2 lissie-latjkoestadth
lissie-latjkoe N Sg Ela PxSg3 lissie-latjkoebistie
lissie-latjkoe N Sg Com PxSg2 lissie-latjkoenadth
lissie-latjkoe N Sg Com PxSg3 lissie-latjkoebinie
lissie-latjkoe N Sg Ess PxSg3 lissie-latjkoebinie



Morphological tags