The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

leahkoe: Noun (N)

leahkoe N Sg Nom leahkoe
leahkoe N Sg Gen leahkoen
leahkoe N Sg Acc leahkoem
leahkoe N Sg Ill lyöhkese leahkose
leahkoe N Sg Ine leahkosne
leahkoe N Sg Ela leahkoste
leahkoe N Sg Com leahkojne
leahkoe N Pl Nom leahkoeh
leahkoe N Pl Gen leahkoej
leahkoe N Pl Acc leahkojde
leahkoe N Pl Ill leahkojde
leahkoe N Pl Ine leahkojne
leahkoe N Pl Ela leahkojste
leahkoe N Pl Com leahkoejgujmie
leahkoe N Ess leahkojne
leahkoe N Sg Nom PxSg1 leahkome
leahkoe N Sg Nom PxSg2 leahkedh
leahkoe N Sg Nom PxSg3 leahkobe leahkese
leahkoe N Sg Gen PxSg1 leahkene
leahkoe N Sg Gen PxSg3 leahkoben
leahkoe N Sg Acc PxSg1 leahkeme leahkemem
leahkoe N Sg Acc PxSg2 leahkemdh
leahkoe N Sg Acc PxSg3 leahkobem leahkemse
leahkoe N Sg Ill PxSg1 lyöhkesanne
leahkoe N Sg Ill PxSg2 lyöhkesadth
leahkoe N Sg Ill PxSg3 leahkoebasse
leahkoe N Sg Ine PxSg3 leahkoebisnie
leahkoe N Sg Ela PxSg1 leahkoestanne
leahkoe N Sg Ela PxSg2 leahkoestadth
leahkoe N Sg Ela PxSg3 leahkoebistie
leahkoe N Sg Com PxSg2 leahkoenadth
leahkoe N Sg Com PxSg3 leahkoebinie
leahkoe N Sg Ess PxSg3 leahkoebinie



Morphological tags