The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

laeviehtidh: Verb (V)

laeviehtidh V Inf laeviehtidh
laeviehtidh V PrfPrc laeviehtamme
laeviehtidh V Ger laevehteminie
laeviehtidh V VGen laevehten
laeviehtidh V Ind Prs Sg1 laevehtem
laeviehtidh V Ind Prs Sg2 laevehth
laeviehtidh V Ind Prs Sg3 laevehte
laeviehtidh V Ind Prs Du1 laeviehtien
laeviehtidh V Ind Prs Du2 laeviehtidien
laeviehtidh V Ind Prs Du3 laeviehtægan
laeviehtidh V Ind Prs Pl1 laeviehtibie
laeviehtidh V Ind Prs Pl2 laeviehtidie
laeviehtidh V Ind Prs Pl3 laeviehtieh
laeviehtidh V Ind Prt Sg1 laeviehtim
laeviehtidh V Ind Prt Sg2 laeviehtih
laeviehtidh V Ind Prt Sg3 laeviehti
laeviehtidh V Ind Prt Du1 laeviehtimen
laeviehtidh V Ind Prt Du2 laeviehtiden
laeviehtidh V Ind Prt Du3 laeviehtigan
laeviehtidh V Ind Prt Pl1 laeviehtimh
laeviehtidh V Ind Prt Pl2 laeviehtidh
laeviehtidh V Ind Prt Pl3 laeviehtin
laeviehtidh V ConNeg laevehth
laeviehtidh V Imprt Sg2 laevehth
laeviehtidh V Imprt Du2 laeviehtidien
laeviehtidh V Imprt Pl2 laeviehtidie



Morphological tags