The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

laessie-guelpie: laessie+N+Cmp/SgNom+Cmp/Hyph+Cmp#guelpie+N+Sg+Nom

laessie-guelpie N Sg Nom laessie-guelpie
laessie-guelpie N Sg Gen laessie-guelpien
laessie-guelpie N Sg Acc laessie-guelpiem
laessie-guelpie N Sg Ill laessie-gualpan
laessie-guelpie N Sg Ine laessie-guelpesne
laessie-guelpie N Sg Ela laessie-guelpeste
laessie-guelpie N Sg Com laessie-göölpine laessie-guelpine
laessie-guelpie N Pl Nom laessie-guelpieh
laessie-guelpie N Pl Gen laessie-göölpi laessie-guelpiej
laessie-guelpie N Pl Acc laessie-göölpide laessie-guelpide
laessie-guelpie N Pl Ill laessie-göölpide laessie-guelpide
laessie-guelpie N Pl Ine laessie-göölpine laessie-guelpine
laessie-guelpie N Pl Ela laessie-göölpijste laessie-guelpijste
laessie-guelpie N Pl Com laessie-göölpigujmie laessie-guelpiejgujmie
laessie-guelpie N Ess laessie-göölpine laessie-guelpine
laessie-guelpie N Sg Nom PxSg1 laessie-gualpeme
laessie-guelpie N Sg Nom PxSg2 laessie-gualpedh
laessie-guelpie N Sg Nom PxSg3 laessie-guelpese laessie-guelpebe laessie-guelpebe
laessie-guelpie N Sg Gen PxSg1 laessie-gualpene
laessie-guelpie N Sg Gen PxSg3 laessie-guelpeben
laessie-guelpie N Sg Acc PxSg1 laessie-gualpeme laessie-gualpemem
laessie-guelpie N Sg Acc PxSg2 laessie-gualpemdh
laessie-guelpie N Sg Acc PxSg3 laessie-guelpemse laessie-guelpebem
laessie-guelpie N Sg Ill PxSg1 laessie-gualpasanne
laessie-guelpie N Sg Ill PxSg2 laessie-gualpasadth
laessie-guelpie N Sg Ill PxSg3 laessie-guelpiebasse
laessie-guelpie N Sg Ine PxSg3 laessie-guelpiebinie
laessie-guelpie N Sg Ela PxSg1 laessie-guelpiestanne
laessie-guelpie N Sg Ela PxSg2 laessie-guelpiestadth
laessie-guelpie N Sg Ela PxSg3 laessie-guelpiebistie
laessie-guelpie N Sg Com PxSg2 laessie-gualpanadth
laessie-guelpie N Sg Com PxSg3 laessie-guelpiebinie



Morphological tags