The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

laemtjie: Noun (N)

laemtjie N Sg Nom laemtjie
laemtjie N Sg Gen laemtjien
laemtjie N Sg Acc laemtjiem
laemtjie N Sg Ill laamtjan
laemtjie N Sg Ine laemtjesne
laemtjie N Sg Ela laemtjeste
laemtjie N Sg Com leemtjine laemtjine
laemtjie N Pl Nom laemtjieh
laemtjie N Pl Gen leemtji laemtjiej
laemtjie N Pl Acc leemtjide laemtjide
laemtjie N Pl Ill leemtjide laemtjide
laemtjie N Pl Ine leemtjine laemtjine
laemtjie N Pl Ela leemtjijste laemtjijste
laemtjie N Pl Com leemtjigujmie laemtjiejgujmie
laemtjie N Ess leemtjine laemtjine
laemtjie N Sg Nom PxSg1 laamtjeme
laemtjie N Sg Nom PxSg2 laamtjedh
laemtjie N Sg Nom PxSg3 laemtjese laemtjebe laemtjebe
laemtjie N Sg Gen PxSg1 laamtjene
laemtjie N Sg Gen PxSg3 laemtjeben
laemtjie N Sg Acc PxSg1 laamtjeme laamtjemem
laemtjie N Sg Acc PxSg2 laamtjemdh
laemtjie N Sg Acc PxSg3 laemtjemse laemtjebem
laemtjie N Sg Ill PxSg1 laamtjasanne
laemtjie N Sg Ill PxSg2 laamtjasadth
laemtjie N Sg Ill PxSg3 laemtjiebasse
laemtjie N Sg Ine PxSg3 laemtjiebinie
laemtjie N Sg Ela PxSg1 laemtjiestanne
laemtjie N Sg Ela PxSg2 laemtjiestadth
laemtjie N Sg Ela PxSg3 laemtjiebistie
laemtjie N Sg Com PxSg2 laamtjanadth
laemtjie N Sg Com PxSg3 laemtjiebinie



Morphological tags